Чи можна виплачувати зарплату без нарахування ЄСВ?

Автор | 15.05.2023

Чи можна виплачувати зарплату без нарахування ЄСВ? 

Звісно ні. Але є такі виплати працівникам, які не потребують нарахування ЄСВ.

Тому іноді, коли, дуже треба, їх  можна мати на увазі. Хоча тут вибір і не багатий.

Зарплата

По перше це орендна плата.

По друге -матеріальна допомога разового характеру, що надається підприємством окремим працівникам у зв’язку із сімейними обставинами.

Матеріальна допомога разового характеру, що надається підприємством окремим працівникам у зв’язку із сімейними обставинами не включається до фонду оплати праці (п. 3.31 Інструкції № 5), а отже, на її суму ЄСВ не нараховується. 

Але для того, щоб вивести цю виплату з бази нарахування ЄСВ, така матдопомога повинна надаватися підприємством окремим працівникам, наприклад, у зв’язку із сімейними обставинами.

Не потребують нарахування ЄСВ ще такі виплати, як:

— компенсація працівникам за використання для потреб виробництва власного інструменту й особистого транспорту;

— винагороди за відкриття, винаходи та раціоналізаторські пропозиції та їх використання.

Чи зобов’язано підприємство за три дні до початку відпустки разом з відпускними виплачувати зарплату за відпрацьований до початку відпустки час?

Заробітну плату за відпрацьований час до початку відпустки,  роботодавець має право виплатити  у звичайні строки, встановлені на підприємстві для виплати зарплати.

А ось щодо самих відпускних, то  правила їх  виплати зазнали змін.

До речі, про всі воєнні нюанси, на які треба звернути особливу увагу, ми розповідали у нашому онлайн курсі «Заробітна плата».

Так ось, наразі правило трьох днів вже не діє. Тепер встановлено, що зарплата за час відпустки (тобто відпускні) виплачуються до початку відпустки, якщо інше не передбачено законодавством, трудовим або колективним договором. Тобто відпускні можна виплатити і за день- два до відпустки.

Але якщо у трудовому чи колективному договорі й досі зазначено, що відпускні виплачуються за 3 дні до початку відпустки, тоді роботодавець має виконувати цю вимогу. Або вносіть відповідні зміни до цих документів.

У працівника є невикористані 20 днів відпустки. Чи може підприємство компенсувати їх грошима без звільнення працівника?

Замінити працівникові відпустку грошовою компенсацією можна лише в окремих випадках.

Якщо ваш працівник молодше 18 років, дні відпустки він може тільки відгуляти. Ніякої компенсації. Усі інші працівники можуть отримати компенсацію щорічної відпустки грошима  тільки за ту частину відпустки, яка перевищує 24 календарних дні. Та й то тільки після того як працівник використає свої 24 дні. А якщо він має право тільки на 24 календарні дні відпустки, то він зможе отримати компенсацію за невикористану відпустку тільки при звільненні.

Зарплата

Зарплата