ФОП і наймані працівники: 4 ситуації

Автор | 05.03.2024

Якщо ФОП надумав залучити нового працівника, або когось  із родичів (пауза) допомогти у своїй справі, то першими виникають питання: як правильно оформити ці відносини, які взагалі є варіанти. 

Тож як із працівниками не наламати дров – давайте розбиратися.

  1. Чи можуть родичі (друзі, знайомі) допомагати ФОПу без укладання трудового договору?

Ні, в Україні це заборонено. Ніхто, включаючи членів сім’ї ФОПа, не має права працювати у нього без трудового договору. 

На практиці є чимало прикладів, коли ФОП отримують величезні штрафі за так звану допомогу родича. Правда, якщо спрощенець попадеться на цьому порушенні вперше, до нього застосують лише попередження. Але все одно не радимо ризикувати: якщо це буде вже другий раз протягом двох років, світить штраф.

ФОП

Інколи питають: а якщо послатися на сімейні відносини? 

Чоловік і дружина зобов’язані спільно піклуватися про матеріальне забезпечення сім’ї та матеріально підтримувати одне одного, а підприємницький дохід, отриманий одним із них, автоматично є об’єктом спільної сумісної власності (ст. 55, 61, 75 СКУ).

Чи дійсно тут мають місце трудові відносини, якщо дружина допомагає чоловіку-ФОП або навпаки? Чи є сенс у цьому разі штрафами захищати «право на працю» дружини? Ну, що ж…Це складні, неоднозначні запитання, де мають братися до уваги безліч нюансів. Але підсумок перевірок, на жаль, відомий. 

Історично перевіряючі зазвичай вимагають, щоб будь-яка допомога йшла саме рейками трудових відносин, тобто з оформленням родича як звичайного найманого працівника. 

  1. Чи може ФОП взяти працівника за договором виконання робіт/послуг, а не за трудовим договором?

За договором робіт або послуг ФОП придбаває результат праці. А за трудовим договором — безпосередньо процес праці.

Візьмемо, наприклад, бухгалтера. Одному ФОПу потрібно, щоб бухгалтер сидів у нього в офісі з 9-ї ранку до 6-ї вечора, виконував свої обов’язки і завжди був під рукою. Отже, цей ФОП купує процес праці, і це — трудові відносини.

А іншому ФОПу досить, щоб бухгалтер раз на квартал склав звітність та сплатив податки. І неважливо, коли бухгалтер це зробить, хоч у неділю, хоч о 2-й годині вночі. Головне, щоб звітність та податки були надіслані вчасно. Отже, цей ФОП купує результат праці. Тому він може укласти з бухгалтером договір послуг. Але обережно. Такий договір не повинен бути схожим на трудовий: ніяких згадок про зарплату, відпустки, режим роботи тощо. Інакше можна нарватися на штраф за неоформленого працівника.

Або візьмемо, наприклад, продавця. Він повинен фізично бути в магазині з 9-ї ранку до 6-ї вечора. Тут без варіантів, це — чистої води трудові відносини. З договором послуг сюди не варто й рипатися. 

Тож будьте обережні. Якщо є сумніви, краще з цим не гратися. 

  1. Чи може ФОП співпрацювати з іншим ФОП? 

Так, наприклад  якщо в салоні краси працюють разом два, три, чотири ФОП, то до жодного з них не має бути ніяких претензій щодо праці. Але треба все правильно оформити. 

Для цього власник приміщення укладає з кожним членом команди окремий договір оренди частини приміщення.

Договір оренди будівлі або іншої капітальної споруди (чи їх окремої частини) обов’язково має бути у письмовій формі (ч. 1 ст. 793 ЦКУ). А якщо строк оренди — 3 роки або більше, його слід завірити нотаріально.

  1. Чи може ФОП прийняти працівника з випробувальним терміном?

Стандартний випробувальний термін не повинен перевищувати 3-х місяців. Під час війни випробовуваний термін можна встановити для будь-якої категорії працівників (ст. 2 Закону від 15.03.2022 № 2136-IX).

Ну ось і все на сьогодні. Якщо у  вас є запитання, залишайте  їх у коментарях. Сподіваємось, ви підписані на наш канал і поставили нам вподобайку. Бо по переду ще багато корисної відео інформації. Бережіть себе та своїх близьких! 

ФОП