ФОП надає послуги на ЄП

Автор | 08.03.2024

Якщо ви – ФОП на єдиному податку і надаєте послуги, то це відео – для вас.

Такі ФОПи щодо послуг мають певні обмеження, тож послухайте корисну інформацію, щоб працювати і не ризикувати. Як завжди пропонуємо ефективний обмін: ваша вподобайка, а наша – експертиза.  До речі, відео буде корисно ФОПам і 1, і 2 і 3 групи.

ФОПам групи 1 дозволено надавати  лише побутові послуги населенню. А ФОП на другій групі можуть надавати послуги лише платникам єдиного податку та/або населенню (п.п.  2 п. 291.4 ПКУ). 

Що слід розуміти під послугами для групи 2 єдиного податку? Виходимо з тогО, що це – і послуги, і роботи, і оренда тощо. До речі, продаж продуктів, що можуть скачуватися з сайту (типу програмних продуктів) — для цілей ПКУ також може бути розцінений саме як надання послуг.

ФОП

Тому більше можливостей для надання послуг мають …хто, так – тільки третьогрупники.

Ведення обліку 

Платники ЄП груп 1 — 3 (без ПДВ) ФОП 1, 2 та 3 груп без ПДВ наразі ведуть облік у довільній формі шляхом помісячного відображення отриманих доходів. Тобто у ФОП має бути регістр обліку доходів довільної форми — паперовий чи електронний. У податківців він не реєструється. Головне що? Кожного місяця записувати в такий обліковий регістр загальну суму доходів від підприємницької діяльності за місяць.

Платники ЄП групи 3 з ПДВ (ставка ЄП 3 %) 

ФОПи групи 3 з ПДВ, ставка 3% облік ведуть у типовій формі, яка затверджена наказом Мінфіну від 30.11.2022 № 405. 

У цій формі доходи і витрати записуємо за підсумками робочого дня, протягом якого їх отримано чи понесено. Якщо доходів та витрат не було, запис за цей день не робимо. Типову форму можна купити, роздрукувати самому або вести у файлі з розширенням «.xls» або «.xlsx» (інші формати файлів не допускаються). Електронний підпис для цього не потрібен.

Облік товарних запасів

Звільненими від обліку товарних запасів (пауза) податківці бачать лише тих ФОП, які названі  у п. 12 ст. 3 Закону про РРО. Тобто із полегшенням можуть зітхнути лише ФОП на єдиному, які одночасно:

Звільнені від обліку товарних запасів ФОП на ЄП, які:

— не зареєстровані платниками ПДВ;

— не займаються реалізацією технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту; лікарських засобів; медвиробів; ювелірки.

Таким ФОП облік товарних запасів не загрожує у будь-якому випадку. 

Цікавий момент щодо тих ФОП, які надають послуги (пауза) та з якоїсь причини «попали» на облік товарних запасів. Наприклад, тому що зареєстровані платниками ПДВ чи, наприклад, окрім послуг, здійснюють продаж виробів медпризначення).

Факт такий, що з 1 січня 2022 року п. 12 ст. 3 Закону про РРО було викладено в новій редакції, з якої повністю зникла згадка про послуги. Але справа в тому, що з Порядку ведення обліку товарних запасів № 496 згадку про послуги Мінфін так і не виключив.

Порядок ведення обліку товарних запасів для фізичних осіб — підприємців, у тому числі платників єдиного податку, затверджений наказом Мінфіну від 03.09.2021 № 496

Податківці наполягають: облік товарних запасів повинні вести і ФОП, які надають виключно послуги, з метою реалізації яких використовуються товарні запаси, що включаються до вартості таких послуг (у тому числі сировина, матеріали, запасні частини, напівфабрикати власного виробництва тощо)  (категорія 109.02 БЗ).

І оскільки товарними запасами є «сукупність товарів, що утримуються ФОП для подальшого продажу (чи инадання послуг)», податківці наполягають: облік товарних запасів повинні вести і ФОП, які надають виключно послуги, з метою реалізації яких використовуються товарні запаси, що включаються до вартості таких послуг (у тому числі сировина, матеріали, запасні частини, напівфабрикати власного виробництва тощо).

І лише якщо ж вони ніяких товарних запасів не використовують, то можна товарний облік не вести. 

РРО/ПРРО

Більше всього пощастило групі 1, бо ними РРО чи ПРРО не застосовуються. Втім і у ФОП груп 2 та 3 є можливість уникнути застосування РРО чи ПРРО. Наразі податківці погоджуються: !Якщо сам ФОП надає для оплати реквізити свого поточного рахунку в форматі IBAN і покупець за ними платить незалежно від того, який спосіб оплати обере покупець, якщо сам ФОП надає йому для оплати реквізити свого поточного рахунку в форматі IBAN і той за ними платить, то можна обійтись без РРО чи ПРРО. 

А як саме наш ФОП має надавати замовнику для оплати реквізити поточного рахунку в форматі IBAN? Як завгодно — !Виписує рахунок чи рахунок-фактуру, вносить IBAN-реквізити в договір, інформує про них покупця СМСкою, розміщує їх на сайті тощо. Жодної регламентації тут нема. Хоча фіскали часто говорять саме про виставлений рахунок на оплату.  

Забезпечення права замовника не безготівковий розрахунок

Є в нашому законодавстві ще й така фішка, як вимога !забезпечити покупцю можливість безготівкового розрахунку. Зокрема, за допомогою застосування POS-терміналу чи програмного терміналу у смартфоні.

Тому  якщо ФОПи (крім першогрупників) оплату приймають в населених пунктах з чисельністю населення від 5 тисяч осіб, вони мають подбати про виконання цієї вимоги. висит предідущее зеленое до слов ЦІЄЇ ВИМОГИ 

Єдине: якщо оплата від клієнта надходить дистанційно, то відповідні вимоги вважаються виконаними, і додатково нічого вигадувати не потрібно. Також передбачене послаблення для тих, хто здійснює діяльність на території можливих бойових дій / території активних бойових дій / тимчасово окупованій території згідно з Переліком № 309.

Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затверджений наказом Мінреінтеграції від 22.12.2022 № 309.

Документи на дохід

А чи потрібні ФОПу на єдиному податку, який надає послуги, документи на дохід? 

Якщо мова про ФОП на ЄП груп 2 та 3 та готівкові надходження, які цей ФОП проводить через РРО/ПРРО, то дохід підтверджується звітами РРО/ПРРО (у т.ч. виходить Z-звітами РРО/ПРРО). 

Якщо мова про готівковий дохід, але ФОП має можливість замість РРО/ПРРО застосовувати розрахункові квитанції із зареєстрованої у податківців розрахункової книжки, то підтвердженням доходів будуть записи в книзі обліку розрахункових операцій, здійснені на підставі корінців розрахункових квитанцій.

Ну і нарешті саме цікаве —  безготівковий дохід. Підтвердженням доходів будуть виписки про рух коштів на банківських рахунках ФОП. 

Також  не завадить мати якісь додаткові документи (не обов’язково первинні), з яких можна зрозуміти, за що саме отримано дохід. Тут підійдуть рахунки на оплату, договори, акти виконаних робіт, інформація з яких у сукупності із банківською випискою надасть змогу визначитися  за що саме отримано дохід. 

ФОП