Новостворений платник спецЄП: як зберегти ЄП-статус після 01.07.2023

Автор | 29.02.2024

Несподівані роз’яснення

Останніми днями на сайтах регіональних ГУ ДПС, як під копірку, почали з’являтись інформаційні повідомлення з висновками про те, що

у новоствореного суб’єкта господарювання (юрособи чи ФОП, далі — СГ), який став платником спецЄП з дати державної реєстрації, є право з 01.07.2023 перейти зі ставки ЄП 2 % на ставку ЄП 5 %. Для цього потрібно лише подати заяву на зміну ставки ЄП не пізніше 15.06.2023

Єдиний податок

Зокрема, такі повідомлення вже містяться на сайті ГУ ДПС у Черкаській області, ГУ ДПС в Івано-Франківській області, ГУ ДПС у Львівській області.

Тобто податківці підтверджують можливість новоствореного платника спецЄП перейти зі ставки ЄП 2 % одразу на ставку 5 %.

Зверніть увагу, що в цьому випадку

податківці пропонують діяти платнику не в порядку відмови від спецЄП з початку місяця (з поданням заяви до початку місяця, в якому платник бажає відмовитися від спецЄП), а саме в порядку «класичної» зміни ставки ЄП — з поданням заяви за 15 календарних днів до початку наступного кварталу

Тобто щоб скористатися цією «опцією», треба встигнути не пізніше 15.06.2023 подати заяву на зміну ставки ЄП зі ставки 2 % на 5 %. І в такому разі платник з 01.07.2023 стане платником ЄП за ставкою 5 %.

До речі, одразу виникає питання, а чи можуть скористатися такою «опцією» ті СГ, які працювали до переходу на спецЄП на загальній системі, адже логіка буде такою самою?

Вважаємо, що ні. Адже щодо тих, хто працював до переходу на спецЄП на загальній системі оподаткування, податківці роз’яснень не надали. Роз’яснення стосуються лише новостворених СГ (які з дати держреєстрації обрали перехід на спецЄП). І, швидше за все, ця щедра «пропозиція» податківців діє тільки для новостворених СГ, у яких немає попереднього податкового «тягаря», зокрема, з ПДВ, який може бути у тих, хто працював на загальній системі.

Втім навіть для новостворених платників нинішні роз’яснення податківців досить заманливі. Адже при скасуванні спецЄП (яке може дуже скоро відбутися*) чи добровільній відмові від спецЄП новоствореному платнику (який одразу з дати держреєстрації перейшов на спецЄП) є лише одна дорога — на загальну систему оподаткування. І наступне повернення на «класичний» ЄП можливе тільки з початку наступного календарного року (з 01.01.2024). Більше нюансів знайдете у статті «Новостворений ФОП одразу перейшов на спецЄП: що після скасування спецЄП?» // «Податки & бухоблік», 2023, № 12 (ср. USER_SHOW_ID).

* Більше деталей про відповідний законопроєкт знайдете у статті «Що буде з 1 липня: проєкт № 8401 наближається» // «Податки & бухоблік», 2023, № 44.

А тут таке роз’яснення податківців, яке дозволяє залишитися у лавах ЄП, тільки подавши за 15 календарних днів до початку кварталу (не пізніше 15 червня) заяву про зміну ставки з 2 % на 5 %.

Чи все так гладко з роз’ясненнями?

Взагалі, норми ПКУ не настільки лояльні до цієї ситуації.

Якщо ми подивимося на п. 9.9 підрозд. 8 розд. XX ПКУ, то він говорить про можливість СГ «покинути» спецЄП у добровільному порядку тільки в порядку відмови* від використання спецЄП. Інших варіантів не передбачено.

* Увага! При цьому в Заяві про застосування спрощеної системи оподаткування позначка при відмові на користь звичайного ЄП ставиться у полі «Внесення змін», на користь загальної системи — у полі «Відмова».

При цьому:

по-перше, як при добровільній відмові від спецЄП, так і «примусовій» (при скасуванні спецЄП) відмова від спецЄП можлива тільки з поверненням на систему оподаткування, на якій платник був до переходу на спецЄП (п. 9.9 підрозд. 8 розд. XX ПКУ). Є тільки право за бажанням (заявою) платника не повертатися на ЄП, якщо до переходу на спецЄП СГ був платником звичайного ЄП, а одразу перейти на загальну систему. Тобто за цими нормами новоствореному платнику, який одразу перейшов на спецЄП, дорога є тільки на загальну систему;

по-друге, відмова від використання спецЄП (а іншого варіанта зіскочити із спецЄП, як ми зазначили вище, норми підрозд. 8 розд. XX ПКУ не містять) відбувається з першого дня місяця, наступного за місяцем, в якому подано заяву про відмову від спецЄП. Про це прямо сказано в п. 9.9 підрозд. 8 розд. XX ПКУ. А отже, ПКУ не передбачає для спецЄП можливість скористатися «класичним» переходом зі ставки на ставку з поданням заяви за 15 календарних днів до початку кварталу.

Також звертає увагу на себе й діюча консультація в категорії 107.01.01 БЗ. В ній на запитання «Чи можна з ЄП 2 % перейти на групу платника ЄП (ставку ЄП), відмінну від тієї, яку застосовувала до обрання особливостей оподаткування» податківці говорять лише про «перехід у два етапи»:

(1) спочатку повернення на попередню ставку ЄП;

(2) потім зміна ставки через подання класичної заяви про зміну ставки не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку кварталу.

Як ставитися до роз’яснень податківців?

Судячи з того, як масово стали поширюватися ці роз’яснення в новинах регіональних ГУ ДПСУ, вочевидь, позиція податківців погоджена з ДПСУ. При цьому, знову ж таки, варто врахувати, що

вона стосується лише новостворених СГ, які потрапили на спецЄП з дати держреєстрації

Тож таким платникам у світлі ймовірного скасування спецЄП можна скористатися роз’ясненнями податківців. Все ж мова йде про те, щоб залишитися на спрощенці, а не опинитися на загальній системі без можливості «зіскочити» з неї до кінця календарного року.

Для цього потрібно встигнути подати Заяву про застосування спрощеної системи оподаткування із позначкою у полі «Внесення змін» про зміну ставки ЄП з 2 % на 5 % — не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку III кварталу (тобто не пізніше 15.06.2023).

Є, звісно, деякі ризики, що податківці згодом «відмовляться» від своїх же роз’яснень. Колись, до речі, податківці вже казали «так» переходу зі спецЄП на будь-яку ставку ЄП (запитання 54 роз’яснення ДПСУ від 07.04.2022 «Питання — відповіді щодо особливостей переходу платників на спрощену систему оподаткування»). Але потім радикально змінили свою думку!

Втім все ж таки є надія, що хоч цього разу податківці будуть послідовними.

Висновки

  • Регіональні ГУ ДПС, як під копірку, публікують інформаційні повідомлення про те, що платники, які перейшли на спецЄП з дати держреєстрації, можуть з III кварталу перейти на ЄП 5 %. Це дозволить їм залишитися спрощенцями і після скасування (ймовірного) спецЄП.
  • Для цього слід подати заяву про зміну ставки ЄП (з 2 % на 5 %) не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку кварталу. Тобто не пізніше 15 червня 2023 року.
  • Сподіваємося, що це узгоджена позиція і податківці будуть послідовними (не передумають заднім числом).
  • Стосуються роз’яснення тільки новостворених платників, тобто тих, хто перейшов на спецЄП з дати держреєстрації.

За матеріалами сайту i.factor.ua

Єдиний податок