Військовий облік жінок з 1 жовтня 2023 року

Мабуть, всі вже чули, що з 1 жовтня 2023 року деякі українки повинні стати на військовий облік. Чи дійсно це так? Давайте розбиратися.

Почнемо з того, що ніяких крадинальних змін у цьому питанні не відбулося. Військовий облік для жінок-медиків і фармацевтів є обов’язковим уже понад 30 років. Адже ще від радянських часів вони мали бути на військовому обліку. Єдиний нюанс, що ця ситуація не була належно врегульована.
Питанням військового обліку жінок в Україні на законодавчому рівні почали займатися ще в 2021 року. Саме тоді і було прийнято рішення відкласти обов’язковий облік деяких категорій жінок до 1 жовтня 2023 року. І ось воно настало.

Кого стосується?

Сьогодні взяттю на військовий облік військовозобов’язаних підлягають жінки, які:
 придатні до проходження військової служби за станом здоров’я (придатність до військової служби визначає військово-лікарська комісія);
 придатні до проходження військової служби за віком (граничний вік перебування на військовій службі встановлений ст. 22 Закону № 2232);
 закінчили заклади професійної (професійно-технічної), фахової передвищої або вищої освіти та здобули медичну або фармацевтичну спеціальність.
Тож як пояснює МОЗ, з 1 жовтня 2023 року на військовий облік мають стати всі жінки-медики та жінки-фармацевти, які з певних причин там ще не перебували. Аби стати на військовий облік, такі жінки матимуть 3 роки – до 31.12.2026 р. Тобто кожна жінка вищезгаданої спеціальності, яка досі не перебуває на військовому обліку, має стати на нього протягом найближчих 3 років.

Всі інші жінки, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю та придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком, беруться на військовий облік військовозобов’язаних за їх бажанням.

Якщо йти, то що нести?

Процедура постановки жінок на військовий облік військовозобов’язаних не відрізняється від «чоловічого» варіанта. Збираємо необхідні документи та йдемо до ТЦК та СП за місцем проживання.

Потрібні такі документи:
— заява про взяття на військовий облік (надає ТЦК та СП);
— паспорт або ІD-картка, реєстраційний номер облікової картки платника податків;
— фотокартки 3 х 4 см;
— свідоцтво про народження дітей (документи про опіку), про шлюб (за наявності);
— документ про здобуття освіти за медичною або фармацевтичною спеціальністю.

Коли жінка приходить до ТЦК стати на військовий облік, на неї заводять особову справу. Далі її мають спрямувати на медкомісію, яка зробить висновок про придатність/непридатність до військової служби.

Військовий облік – не призов
Одразу скажу, що взяття на військовий облік – це не призов на службу.
Як пояснює Генштаб ЗСУ, наразі не відбувається примусового залучення жінок до проходження військової служби під час мобілізації та не планується в майбутньому. Усі захисниці проходять військову службу виключно у добровільному порядку.
Але потрібно все ж розуміти, що такі жінки все-таки можуть бути призвані на військову службу чи залучені для виконання робіт із забезпечення оборони держави у воєнний час. Тобто законодавство практично не розрізняє військовозобов’язаних жінок і чоловіків.

Що робити роботодавцю?

Якщо жінка стоїть на військовому обліку і вже має військово-обліковий документ, то порядок дій такий самий, як при прийняті на роботу військовозобов’язаного чоловіка:

  • протягом 5 днів з моменту видання наказу вносимо дані до списку персонального військового обліку,
  • протягом 7 днів з моменту видання наказу подаємо повідомлення (форма №4)

Якщо ж жінка не стоїть на військовому обліку, то приймаємо наразі таку жінку як невійськовозобов’язану і повідомляємо ТЦК про те, що така жінка у вас працює.

До 31 грудня 2026 року жінки-медики та жінки-фармацевти зможуть працевлаштуватися на роботу без надання військового квитка.

До речі, ні форми повідомлення, ні строку, протягом якого потрібно направити таке повідомлення не прописано. Чи запросять таку жінку після цього для постановки на військовий облік? Запитання риторичне.


Добре, а якщо працевлаштуватися до ФОП?

Тут без проблем. ФОП не веде військовий облік. Отже, про своїх найманих працівників він ТЦК та СП не повідомляє (хоча, на практиці, деякі ТКЦ та СП чіпляються й до ФОП із вимогою надати відомості про працівників — військовозобов’язаних та призовників). Та навіть у цьому випадку пам’ятаємо про період, протягом якого слід «здатися» ТЦК та СП: з 01 жовтня 2023 по 31 грудня 2026.
Якщо не йдеться про прийом на роботу, то тут немає особливих нюансів. Просто особа, відповідальна за ведення військового обліку на підприємстві, з 1 жовтня 2023 року має перевірити, які працівниці мають медичну або фармацевтичну спеціальність і не перебувають на військовому обліку, адже про них також слід повідомити ТЦК СП.

Виїзд жінок за кордон з 1 жовтня

Тут взагалі цікаво. Спочатку йшлося про те, що військовозобов’язані жінки мають такі ж права та обов’язки, як і військовозобов’язані чоловіки, тому їх не будуть випускати за кордон.

Тепер же за інформацією від МОЗ та Державної прикордонної служби жінки, які мають медичну або фармацевтичну спеціальність, можуть безперешкодно виїжджати за кордон, незалежно від того, стоїть вона на військовому обліку чи ні.
Наразі обмеження діють лише для деяких категорій держслужбовців та посадових осіб, які обіймають певні посади.
Бережіть себе та своїх близьких. Слава Україні.