Бюджетники у зоні бойових дій: даємо надбавку

Автор | 14.09.2023

Кабмін установив надбавку працівникам бюджетних установ за роботу в умовах війни. Кому, скільки та за що надають такий бонус? Про все це по порядку.

Постанова КМУ від 25.08.2023 № 928.

Постановою 928 установлено надбавку за роботу з особливими умовами:

  • Працівникам установ, закладів та організацій, що фінансуються з держбюджету (це зокрема сфера освіти, спорту, культури);
  • Працівникам надавачів соціальних послуг комунального сектора

Право на надбавку з’явилося з 1 вересня 2023 року (від дня опублікування постанови 928) і буде діяти до припинення чи скасування воєнного стану в Україні.

Розмір надбавки. Держбюджетні установи

Для працівників держбюджетних установ розмір надбавки залежить від типу території, на якій вони розташовані.

Наказ Мінреінтеграції від 22.12.2022 № 309.

Якщо установа розташована на території МОЖЛИВИХ бойових дій, то граничний розмір надбавки — 50% посадового окладу. Якщо це територія АКТИВНИХ бойових дій, то надбавку надають у розмірі до 100% окладу.

Зарплата

Конкретний розмір надбавки визначає керівник установи за погодженням з профспілкою або представниками працівників.

Надбавка усім: і керівникам, і робітникам!

Важливий момент! Право на надбавку мають УСІ ПРАЦІВНИКИ бюджетних установ, незалежно від категорії (керівники, їх заступники, професіонали, фахівці, робітники).

Розмір надбавки. Надавачі соцпослуг

Із працівниками надавачів соцпослуг трішки інша історія. Для них не важливо, де розташована установа: на території можливих чи активних бойових дій, головне, що на території, включеній до Переліку 309.

Граничний розмір надбавки однаковий — 100% посадового окладу.

Однак надбавку в такому розмірі дадуть лише тим працівникам, які БЕЗПОСЕРЕДНЬО НАДАЮТЬ СОЦІАЛЬНІ ПОСЛУГИ:

— за місцем проживання або перебування їх отримувачів (вдома);

— у приміщенні надавача соцпослуг;

— за місцем перебування отримувача поза місцем проживання та приміщенням надавача, у тому числі на вулиці.

Хто саме належить до таких працівників?

Частина 4 ст. 13 Закону України «Про соціальні послуги» від 17.01.2019 № 2671-VIII: фахівці та професіонали (соціальні працівники, фахівці із соціальної роботи, соціальні менеджери та інші) та соціальні робітники.

А це фактично означає, що для решти працівників, які безпосередньо соцпослуги не надають,  розмір надбавки визначають в загальному порядку. Тобто залежно від території, на якій розташована установа. І максимальний її розмір може бути або 50, або 100% посадового окладу. До таких працівників належать, наприклад, бухгалтери, водії, кухарі.

Перелік працівників

Керівник установи має визначити персональний перелік працівників, яким установлено надбавку, та розташування їх робочих місць.

Сюди потраплять лише працівники, які ВИКОНУЮТЬ СВОЇ ПОВНОВАЖЕННЯ БЕЗПОСЕРЕДНЬО НА ТЕРИТОРІЯХ можливих чи активних бойових дій. І неважливо працюють вони там у штатному режимі чи дистанційно. Надбавку отримають усі. Але якщо, наприклад, установа розташована на території бойових дій, а працівник переїхав і працює дистанційно на мирній території, то він уже НЕ МАЄ ПРАВА на надбавку.

І наприкінці ще один важливий момент! Надбавку НЕ НАДАЮТЬ працівникам державних органів та ОМС. Навіть якщо вони працюють у зоні бойових дій. Хоча ОМС дозволено  виділити  кошти установам, що фінансуються з місцевого бюджету, для надання «бойової» надбавки.

Водночас пам’ятайте, що працівникам держорганів та ОМС УЖЕ УСТАНОВЛЕНІ підвищуючі коефіцієнти до посадових окладів за безпосередню роботу в зоні бойових дій.

Детальніше про це читайте у тематичній статті журналу «Оплата праці» № 11.

Зарплата