Чи потрібно декларувати кешбек?

Автор | 03.04.2024

Попереду – активна фаза декларування громадянами доходів за 2023 рік. Декларація доходів громадян подається до 1 травня. До спливу строку залишився місяць. Тож ми вирішили приділити увагу кешбеку. Чи не призводить часом така приємна дрібничка від банків → до великого сюрпризу подати річну декларацію. Зараз все розповімо.

Кешбек — це повернення частини коштів, витрачених на покупку товарів чи послуг. Залежно від умов банку такі кошти можуть зараховуватися на рахунок фізособи, що здійснила покупки, або виводитися на картку за власним бажанням особи при досягненні встановленого мінімуму за сумою.

Залежно від умов банку такі кошти можуть зараховуватися на рахунок фізособи, що здійснила покупки, або виводитися на картку за власним бажанням особи при досягненні встановленого мінімуму (пауза) за сумою.

Чи є кешбек доходом? Безсумнівно! Податковий кодекс відносить його до доходу. Більше того – до оподатковуваного.  Сума кешбеку – інші доходи (п.п. 164.2.20 ПКУ)

Але панікувати ми не будемо. Податковим агентом щодо кешбеку виступає банк, який його нараховує. Тож саме банк зобов’язаний утримати ПДФО та ВЗ із такого доходу та відобразити цей дохід у 4ДФ. 

Інше

Обов’язок фізособи щодо подання декларації вважається виконаним і така декларація не подається, якщо фізособа отримувала доходи виключно від податкових агентів, незалежно від виду та розміру доходу.

Тож видихаємо! Сам по собі факт отримання кешбеку від банку не зобов’язує фізособу подавати декларацію про майновий стан та доходи! Водночас якщо у особи є інші причини для подання декларації, то суму отриманого кешбеку слід задекларувати. А де ж в податковій декларації відображати суму кешбеку? 

Відображати слід у рядку 10.13 розд. ІІ, тобто  у загальній сумі інших оподатковуваних доходів, не зазначених у попередніх рядках. Тут будемо пам’ятати: на особисту картку зараховують кешбек вже після вирахування ПДФО та ВЗ. Нам же в графі 3 «Сума доходів» за рядком 10.13 слід зазначити НАРАХОВАНУ, тобто «грязну» суму доходу. 

Де шукати нарахований кешбек? Можна запросити у банку. Якщо ви маєте електронний підпис, то можна в приватній частині електронного кабінету на сайті податкової замовити довідку про доходи. Натискайте поле «Запит про суми виплачених доходів»

У довідці про доходи шукайте рядки з назвою вашого банку (графа 6), сумами доходу, які він вам нарахував (графа 7), та сумами утриманого ПДФО (графа 9) та військового збору (графа 11).

У довідці про доходи шукайте рядки: з назвою вашого банку (графа 6), сумами доходу, які він вам нарахував, та сумами утриманого ПДФО та військового збору. Зауважимо: якщо банк класифікує кешбек як інший оподатковуваний дохід, то він його відображає в 4ДФ із ознакою доходу «127».

Інше