Лікарняні: якщо ФОП не платив ЄСВ за себе

Автор | 05.02.2024

Висновок документа

ФОП має право на страхові виплати за рахунок коштів ПФУ, якщо сплачував ЄСВ у місяцях розрахункового періоду (навіть, якщо не у всіх) та місяці настання страхового випадку

Що говорить закон? Право на страхові виплати за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності мають застраховані особи. Таке право виникає з настанням страхового випадку в період роботи (включаючи час випробування та день звільнення), зайняття підприємницькою та іншою діяльністю, якщо інше не передбачено законом (див. ч. 1 ст. 12 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.99 № 1105-XIV).

Лікарняні

При цьому застрахованою особою є фізособа, яка підлягає загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачується чи сплачувався ЄСВ (п. 3 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI, далі — Закон № 2464).

А що там із ФОП? Підприємці є платниками ЄСВ. Вони підлягають загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню. Тож у разі сплати ЄСВ є застрахованими особами та мають право на страхові виплати від ПФУ. Це загальне правило. А тепер розглянемо можливі ситуації, які трапляються на практиці.

Ситуація 1. ФОП не сплачує ЄСВ за себе.

У такому випадку він не має права на допомогу по тимчасовій непрацездатності та по вагітності та пологах від ПФУ, оскільки не відповідає визначенню застрахованої особи. Тобто нема ЄСВ — нема допомоги.

Ситуація 2. ФОП сплачував ЄСВ, проте не у всіх місяцях, оскільки скористався звільняючими нормами Закону № 2464.

Ось тут вже цікавіше. Чому? Бо в часи ФСС на місцях від ФОП вимагали обов’язкової сплати ЄСВ за всі місяці розрахункового періоду, за які обчислюється допомога, навіть за ті, за які Закон № 2464 дозволяв не платити. Але, на наш погляд, право ФОП на отримання допомоги залежить від того, чи була сплата ЄСВ за місяць настання страхового випадку. Якщо:

не було (наприклад, ФОП сплатив ЄСВ за місяці 2022 року, а в 2023 році не платив єдиний внесок), то він не є застрахованою особою та не має права на допомогу від ПФУ;

була сплата ЄСВ за місяць, на який припав початок страхового випадку, то підприємець має право на соцвиплати. Річ у тім, що в такому разі ФОП матиме статус застрахованої особи: він підлягає страхуванню та є сплата ЄСВ.

Отже, знати думку ПФУ щодо цієї ситуації зайвим не буде. Тож ми направили запит, в якому попросили Фонд надати роз’яснення щодо наступної ситуації.

Текст запиту. Фізична особа — підприємець отримала листок непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами з 28.09.2023 на 126 к. дн. У розрахунковому періоді (вересень 2022 року — серпень 2023 року) вона не сплачувала ЄСВ за себе з вересня 2022 року по березень 2023 року на підставі п. 919 розд. VIII Закону № 2464. За інші місяці розрахункового періоду ЄСВ сплачено. Також сплачено внесок за вересень 2023 року в повному обсязі. Тобто на момент подання заяви-розрахунку особа є застрахованою (підлягає страхуванню, як ФОП + сплачено внесок). Чи має така ФОП право на допомогу по вагітності та пологах?

Що відповів ПФУ? Якщо коротко, то у наведеному нами випадку фізична особа — підприємець має право на допомогу по вагітності та пологах за страховим випадком, що розпочався у вересні 2023 року.

Зазначимо, що у запитанні йшлося про право на допомогу по вагітності та пологах. Проте висновки листа, який коментується, в повній мірі повинні застосовуватися й до ситуації з тимчасовою непрацездатністю ФОП.

Повний текст листа ПФУ наведено нижче. Скачуйте та використовуйте на практиці. Зауважимо, що якщо у вас схожа ситуація, проте отримали відмову, направляйте запит до ПФУ. Зробити це можна на допомогою електронного кабінету на порталі ПФУ або ж скориставшись опцією «Звернення громадян» на сайті ПФУ.

На завершення зауважимо: якщо у ФОП є основне місце роботи, то листок непрацездатності має бути оплачено саме там. У такому разі отримати допомогу від ПФУ ще й як підприємець не вийде.

За матеріалами сайту i.factor.ua

Лікарняні