Ліміт для перебування на ЄП і для переходу на ЄП: невже різний?

Автор | 30.01.2024

ЄП-ліміт і річний дохід

За правилами, встановленими для єдиноподатників п. 291.4 ПКУ, обсяг доходу, отриманого протягом календарного року, не повинен перевищувати ЄП-ліміту, встановленого для відповідної групи платників ЄП. Тобто для спрощенців важливо за доходом вписатися в ЄП-ліміт. Причому, зверніть увагу, що

з ЄП-лімітом п. 291.4 ПКУ вимагає порівнювати дохід, отриманий платником за календарний рік

Єдиний податок

У зв’язку із цим логічно було б вважати, що це правило є універсальним і повинне працювати для єдиноподатників в усіх випадках, тобто як:

— для цілей перебування на ЄП (у діючих єдиноподатників), так і

— для цілей переходу на ЄП (у кандидатів у єдиноподатники).

З тією лише відмінністю, що для перших значення має поточний рік, оскільки в них дохід поточного року не повинен перевищувати відповідно поточного річного ЄП-ліміту. А для других — рік попередній (тобто рік, що передує року переходу на ЄП), оскільки для переходу на ЄП дохід такого попереднього календарного року повинен відповідати ЄП-ліміту минулорічному. Тим паче, що і п. 292.14 ПКУ має на увазі єдиний порядок визначення доходу як для перебування на ЄП, так і для переходу на ЄП. А отже, правила мають бути ідентичні*.

* До того ж від фізосіб-підприємців при переході на ЄП п.п. 298.1.4 ПКУ прямо вимагає враховувати дохід за весь попередній календарний рік навіть у разі ліквідації (тобто включаючи і доход з початку року до моменту ліквідації).

Проте фіскали дають із цього приводу суперечливі роз’яснення, які вносять плутанину. Розглянемо ситуації.

Якщо перейшли на ЄП у середині року

Припустимо, на ЄП перейшли із загальної системи в середині року. Податківці в такому разі по-різному підходять до визначення доходу для цілей переходу на ЄП і для цілей перебування на ЄП.

Для цілей переходу на ЄП. Для цілей переходу на ЄП (і порівняння з минулорічним річним ЄП-лімітом) податківці говорять брати весь річний дохід за попередній календарний рік. А також — зазначають контролери — для переходу на ЄП у середині року дохід поточного року (до переходу на ЄП) не повинен перевищувати поточний річний ЄП-ліміт (БЗ 107.01.01).

Для цілей перебування на ЄП. Згідно з п. 291.4 ПКУ для перебування на ЄП важливий саме дохід за календарний рік. Тому було б логічно для визначення права перебування в поточному році на спрощенці брати дохід за весь календарний рік (тобто дохід з початку року, включаючи і доход, отриманий на загальній системі до переходу на ЄП).

Проте податківці ліберальничають і для цілей перебування на ЄП (і порівняння з поточним річним ЄП-лімітом) говорять враховувати тільки дохід, отриманий за час перебування на ЄП (тобто з моменту переходу на ЄП). А ось дохід, отриманий на загальній системі оподаткування (до переходу на ЄП), — не враховувати.

І якщо раніше позиція фіскалів із цього питання не виглядала однозначною, оскільки щодо юросіб у податківців траплялися й інші роз’яснення (для перебування на ЄП враховувати, наприклад, дохід за весь календарний рік, див. консультацію БЗ 108.01.07, уже переведену в недіючі), тепер фіскали, здається, визначилися. Оскільки стали однаково висловлюватися щодо визначення доходу для перебування на ЄП і для фізичних осіб (див. БЗ 107.01.03), і для юросіб (БЗ 108.01.02). Тобто тепер і першим, і другим для цілей перебування на ЄП і зіставлення з поточним річним ЄП-лімітом податківці радять враховувати тільки дохід, отриманий з моменту переходу на ЄП. Проте для спокійного дотримання цього підходу краще отримати ІПК з аналогічними висновками на свою адресу.

Якщо у 2023 були на спецЄП

Особливий випадок — якщо у 2023 були на спецЄП зі ставкою 2 %. Нагадаємо, що в спецЄПешників була своя специфіка і, зокрема, сума доходу на спецЄП ніяк не лімітувалася. У зв’язку із цим після скасування спецЄП з 01.08.2023 для ексспецЄПешників прописали свої спецправила і прямо закріпили, що:

дохід, отриманий на спецЄП, до складу звичайного ЄП-доходу не включається і не враховується при підрахунку ЄП-ліміту (п.п. 91.4.1 підрозд. 8 розд. ХХ ПКУ), а також

— установили особливі правила визначення «пропорційного» ЄП-ліміту у 2023 році — тобто пропорційно кількості календарних місяців, у яких не були на спецЄП (п.п. 91.4.3 підрозд. 8 розд. ХХ ПКУ).

Таким чином

для ексспецЄПешників передбачили виняток з правил і встановили, що період спецЄП для єдиноподаткових цілей (тобто звичайного ЄП) просто не враховується (відкидається)

За логікою, раз період спецЄП випадає з підрахунків, то ексспецЄПешникам необхідно виконати свою умову — вписатися у свій «пропорційний» ліміт у 2023 році. Інакше в разі його перевищення — залишити спрощенку, а отже, і повернутися на неї у 2024 році порушникам не можна.

Проте контролери, як не дивно, допускають (!) можливість повернення на ЄП (уже з 01.01.2024), навіть при перевищенні ексспецЄПешником такого «пропорційного» ліміту у 2023 році! Див. БЗ 107.01.01 і наш коментар до неї «Пропорційний» ліміт експлатника спецЄП: якщо перевищено у 2023 році» // «Податки & бухоблік», 2023, № 88 (ср. USER_SHOW_ID).

Такий «дозвіл» можна пояснити лише тим, що для ексспецЄПешників податківці по-різному рахують:

— ліміт для перебування на ЄП у 2023 році і

— ліміт для переходу на ЄП у 2024 році.

Тобто для цілей перебування на ЄП у 2023 році податківці враховують для ексспецЄПешників «пропорційний» ліміт. А ось для цілей переходу на ЄП з 2024 року беруть для ексспецЄПешника повний річний ліміт 2023 року, а не «пропорційний». І якщо відповідно повний ліміт 2023 року не був платником перевищений, то перейти на ЄП з 01.01.2024, на думку податківців, можливо.

Такий різнобій при підрахунку ЄП-ліміту, хоча і працює на користь платників, але насторожує. Вважаємо, що ексспецЄПешникам у будь-якому разі (як для цілей переходу, так і для цілей перебування на ЄП), в силу встановлених для них особливостей усе-таки надійніше орієнтуватися у 2023 році на свій ліміт — «пропорційний». І щоб залишатися на ЄП — його не перевищувати.

Висновки

  • Згідно з п. 291.4 ПКУ з ЄП-лімітом треба порівнювати дохід, отриманий платником за календарний рік (тобто дохід, отриманий за період з 01.01 по 31.12).
  • При переході на ЄП у середині року підхід до визначення доходу (1) з метою переходу на ЄП і (2) з метою перебування на ЄП на сьогоднішній момент у контролерів різний. І в першому випадку вони радять враховувати дохід за весь попередній календарний рік, а в другому — тільки дохід, отриманий за час перебування на ЄП.
  • Для ексспецЄПешників установлені свої правила визначення ліміту у 2023 році. Проте податківці своїми роз’ясненнями вносять плутанину і тут.

За матеріалами сайту i.factor.ua

Єдиний податок