Мобілізація та участь у теробороні під час простою

Автор | 13.06.2023

Мобілізація

Працівника, який перебуває у простої з оплатою 2/3 окладу, мобілізували до ЗСУ. Чи можна й надалі оплачувати простій?

Інше

Гарантія щодо збереження місця роботи і посади за працівниками, які проходять військову службу, у тому числі за призовом під час мобілізації, встановлена ч. 3 ст. 119 КЗпП. Роботодавець зобов’язаний її виконувати в обов’язковому порядку.

Отже, в цьому випадку, незалежно від простою, в пріоритеті гарантії, передбачені ч. 3 ст. 119 КЗпП.

Нагадаємо, що з 19.07.2022 (після набрання чинності Законом України від 01.07.2022 № 2352-ІХ, який підкоригував ч. 3 ст. 119 КЗпП) за роботодавцями залишений обов’язок зберігати за мобілізованими працівниками місце роботи і посаду, а ось обов’язок збереження середнього заробітку не передбачений.

Таким чином, за час військової служби працівника роботодавець обов’язково повинен зберігати за ним місце роботи і посаду. При цьому обов’язку щодо збереження середнього заробітку з 19.07.2022 не встановлено.

Отже з дня початку військової служби припиняється оплата простою. В табелі обліку робочого часу час військової служби табелюємо позначкою «ІН» (цифровий код «22») або власною зручною позначкою.

Водночас законодавство не містить заборони щодо фінансової підтримки солдата підприємства за власною ініціативою роботодавця. Таке право йому дає ст. 91 КЗпП. Головне, щоб роботодавець правильно оформив таку фінансову підтримку (прописав у локальних документах, видав наказ). Це може бути, наприклад, як виплата середнього заробітку, так і матеріальна допомога у будь-якому розмірі — залежно від фінансових можливостей. Інформацію про це ви можете знайти у статті «Добровільні виплати солдатам підприємства: наслідки» // «Податки & бухоблік», 2022, № 59 (ср. USER_SHOW_ID).

Але продовжувати виплачувати простійні виплати за час військової служби не можна.

Добровольці тероборони

Працівник, перебуваючи у простої з оплатою 2/3 окладу, приєднується до добровольчих формувань тероборони. Чи оплачувати йому за середнім заробітком час залучення до виконання обов’язків у теробороні?

Членом добровольчого формування може бути громадянин України віком від 18 років, який проживає на території громади, де діє добровольче формування, пройшов медичний, професійний та психологічний відбір (перевірку) і уклав контракт добровольця територіальної оборони (п. 16 Положення № 1449*).

* Положення про добровольчі формування територіальних громад, затверджене постановою КМУ від 29.12.2021 № 1449.

Відповідно до ч. 1 ст. 119 КЗпП, на час виконання державних або громадських обов’язків, якщо за чинним законодавством України ці обов’язки можуть здійснюватися у робочий час, працівникам гарантується збереження місця роботи (посади) і середнього заробітку.

Для підтвердження статусу добровольця тероборони працівник повинен надати роботодавцю копію контракту добровольця тероборони.

Підтвердженням залучення працівника до виконання обов’язків у теробороні може бути довідка про ступінь залучення у відповідному місяці.

На практиці член добровольчого формування тероборони може бути залучений до виконання обов’язків у теробороні на одну годину на день, на декілька днів на тиждень або місяць, на якийсь період, наприклад, цілий місяць.

Отже, якщо працівник, перебуваючи у простої, виконує обов’язки добровольця тероборони, то увільнюємо його наказом на час виконання таких обов’язків, зберігаємо місце роботи, посаду і середній заробіток за час його роботи за графіком на підприємстві.

Якщо ж працівник постійно задіяний у теробороні, то доцільно видавати наказ на період такого залучення.

Простій на час залучення працівника до тероборони не оплачуємо. Ба більше, не видаємо наказ на його переривання і відновлення після закінчення строку виконання робіт у теробороні, якщо він триває й надалі.

У табелі обліку робочого часу час, у який працівник був залучений до виконання обов’язків як тероборонівець, зазначаємо позначкою «ІН» (цифровий код «22») або власною зручною позначкою.

Висновки

  • За час військової служби працівника роботодавець обов’язково повинен зберігати за ним місце роботи і посаду. Простійні виплати при цьому продовжувати не можна.
  • Працівнику, який перебуває у простої і виконує обов’язки добровольця тероборони, на час виконання таких обов’язків зберігаємо місце роботи, посаду і середній заробіток за його робочий час за графіком роботи підприємства.
  • Простій за час залучення працівника до тероборони не оплачуємо.

За матеріалами сайту i.factor.ua

Інше