Переходимо на ЄП з 2024: чи пускає дохід?

Автор | 29.01.2024

Подання Заяви

Суб’єкт господарювання, який вирішив змінити систему оподаткування і перейти з 01.01.2024 (тобто з наступного року) на ЄП, повинен не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку нового року подати (п.п. 298.1.4 ПКУ):

Заяву про застосування спрощеної системи оподаткування разом з

Розрахунком доходу за попередній календарний рік, що передує року переходу на спрощену систему оподаткування.

Єдиний податок

Форми Заяви з Розрахунком затверджено наказом Мінфіну від 16.07.2019 № 308. Тому

щоб перейти на ЄП з 01.01.2024, Заяву з Розрахунком доходу слід подати не пізніше 16.12.2023

Щоправда, оскільки 16 грудня (останній день подання заяви) випадає на суботу, радимо подати таку заяву не пізніше 15 грудня (п’ятниці), оскільки жодного перенесення строку ПКУ в такому разі не передбачено. Хоча податківці, схоже, не проти «вихідного» перенесення строку за загальногромадянськими правилами з ч. 5 ст. 254 ЦКУ (див. БЗ 107.01.01). І все-таки, щоб не ризикувати, краще заяву подати заздалегідь.

Таку Заяву з Розрахунком можна подати будь-яким зручним способом (п.п. 298.1.1 ПКУ):

особисто платником або через уповноважену особу;

поштою з повідомленням про вручення й описом вкладення;

— засобами електронного зв’язку в електронній формі (з дотриманням умов Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг» від 22.05.2003 № 851-IV і Закону України «Про електронні довірчі послуги» від 05.10.2017 № 2155-VIII).

Вписатися в ЄП-ліміт

Утім, повинні застерегти: з будь-якими напрацьованими показниками перейти на спрощенку не вийде, оскільки вибір ЄП можливий тільки за умови, що протягом календарного року, який передує року переходу на ЄП, суб’єктом виконуються ЄП-критерії, встановлені п. 291.4 ПКУ, — і, зокрема, критерій щодо доходу (п.п. 298.1.4 ПКУ). Тому

розмір доходу важливий як для діючих платників, так і для кандидатів у єдиноподатники

І якщо діючий платник повинен дотримуватися ЄП-ліміту, щоб зберегти свій ЄП-статус, то кандидат в ЄП — щоб такий статус отримати.

А тому для переходу в єдиноподатники з наступного року спершу треба промоніторити розмір доходу за попередній рік! Тобто важливо, щоб уже за даними попереднього року суб’єкт підпадав під єдиноподаткові критерії і за доходом вписувався в ЄП-ліміт.

Тому для вибору ЄП з 01.01.2024 треба перевірити розмір доходу попереднього 2023 року. Такий дохід зіставляють відповідно з ЄП-лімітом такого попереднього 2023 року (тобто порівнюють з ЄП-лімітом відповідної ЄП-групи, розрахованим виходячи з розміру мінзарплати, встановленої на 01.01.2023; на особливостях в ексспецЄПешників зупинимося окремо). При цьому

для кандидата в єдиноподатники важливо, щоб дохід, отриманий за попередній 2023 рік, не перевищував відповідного ЄП-ліміту 2023 року. Тоді з 2024-го можна перейти на спрощенку

Так, наприклад, щоб перейти з 01.01.2024 на ЄП групи 3, дохід за 2023 рік не повинен перевищувати відповідного ліміту, що діє у 2023 році для єдиноподатників-третьогрупників (тобто 7818900 грн).

Тож хоча ЄП обираємо з наступного року, проте також важливі показники року попереднього. Із цієї причини в Розрахунку, що подається разом із Заявою, власне, і наводять величину доходу за попередній календарний рік.

Ну а вже після переходу на ЄП з 01.01.2024 — щоб залишатися в єдиноподатниках і не втратити ЄП-статус — доведеться дотримуватися відповідно діючого ЄП-ліміту 2024 року (розрахованого виходячи з розміру мінзарплати, встановленої на 01.01.2024, тобто для третьогрупників — 8285700 грн).

Розрахунок доходу за попередній рік — за ЄП-правилами

Ще врахуйте такий момент. При заповненні Розрахунку дохід за попередній календарний рік розраховують з дотриманням вимог, установлених гл. 1 розд. ХIV ПКУ, тобто за єдиноподатковими правилами — за тими ж правилами, за якими рахують дохід діючі платники ЄП! До того ж формою Розрахунку прямо передбачено, що доходи попереднього року визначаються з урахуванням положень пп. 292.1 — 292.11 і 292.15 ПКУ і що до таких доходів з урахуванням ЄП-правил, зокрема, належать:

— доходи в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій);

— сума кредиторської заборгованості, за якою сплив строк позовної давності;

— вартість безоплатно отриманих протягом звітного періоду товарів (робіт, послуг);

— інші доходи.

Тому

для заповнення Розрахунку доведеться перерахувати доходи, отримані протягом 2023 року, за ЄП-правилами гл. 1 розд. XIV ПКУ

І якщо на ЄП збирається перейти, наприклад, платник податку на прибуток (загальносистемник), то йому доведеться перерахувати доходи за 2023 рік з урахуванням касового методу — як їх рахують платники ЄП.

І ще. Оскільки Заяву з Розрахунком подають заздалегідь (за 15 календарних днів до початку року), проте при цьому в Розрахунку треба зазначити дохід за весь календарний рік, то, як пояснюють податківці:

дохід у Розрахунку відображають на момент подання заяви +

— додають заплановану (розрахункову) суму доходу за період, який залишився до кінця року після подання Заяви (БЗ 108.01.01, 107.01.01).

Тому при переході на ЄП з 01.01.2024 (і поданні Заяви, наприклад, 15.12.2023) доведеться з урахуванням ЄП-правил ст. 292 ПКУ перерахувати весь дохід, отриманий за період з 01.01.2023 по 15.12.2023. А за період з 16.12.2023 по 31.12.2023 — визначити прогнозну суму доходу і додати її до вже наявної. Порахований таким чином дохід за 2023 рік, зазначений у Розрахунку, повторюваний, не повинен відповідно перевищувати ЄП-ліміт 2023 роки.

Якщо у 2023 були на спецЄП

Заповнення Розрахунку. А що коли у 2023 були на спецЄП? Як порахувати ЄП-дохід і заповнити Розрахунок доходу за попередній календарний рік у цьому випадку?

Нагадаємо, що у спецЄПешників (платників, які застосовували особливий режим оподаткування зі ставкою 2 % за п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ ПКУ) сума доходу на спецЄП ніяк не лімітувалася. Проте з 01.08.2023 такий режим було скасовано. При цьому для ексспецЄПешників прописали таке правило:

дохід, отриманий на спецЄП, не включається в обсяг доходу, визначеного для відповідної групи платників ЄП п. 291.4 ПКУ (п.п. 91.4.1 підрозд. 8 розд. ХХ ПКУ)

Таким чином прямо позначили, що дохід, отриманий на спецЄП, не включається до складу звичайного ЄП-доходу і при порівнянні з ЄП-лімітом не враховується.

Про те, що після видходу зі спецЄП такий дохід не треба включати до складу ЄП-доходу, говорили і податківці (п. 4 розд. VI інформаційного листа ДПСУ № 4/2023). А отже, період спецЄП, за логікою, повинен просто випасти з підрахунків!

І якщо на спецЄП були, наприклад, з початку 2023 року до 01.08.2023 (його скасування) і з 01.01.2024 хочемо перейти на звичайний ЄП, то відповідно при заповненні Розрахунку доходу за попередній рік:

— дохід за період спецЄП враховувати не треба, а

треба порахувати дохід за період з 01.08.2023 по 31.12.2023 (тобто за період, коли не перебували в спецЄПешниках).

Тобто в такому разі дохід за період спецЄП, по суті, слід відкинути. І зазначити в Розрахунку дохід за інший період 2023 року — коли не були на спецЄП.

Щоправда, власне про те, як заповнювати Розрахунок (якщо у 2023-му були в спецЄПешниках) і яку суму доходу відображати в п. 10 Заяви, податківці поки не висловилися.

Якщо після виходу зі спецЄП «пропорційний» ліміт-2023 перевищено. До того ж для ексспецЄПешників установили своє спецправило визначення ЄП-ліміту у 2023 році — пропорційно кількості календарних місяців, протягом яких платник не був на спецЄП (п.п. 91.4.3 підрозд. 8 розд. ХХ ПКУ). Детальніше про нього див. окрему статтю тематичного номера. У зв’язку із цим логічно було б відштовхуватися від того, що перебувати в єдиноподатниках, у тому числі з 01.01.2024, можливо, якщо такий «пропорційний» ліміт у 2023 був дотриманий і не був ексспецЄПешником перевищений. Словом, якщо ексспецЄПешник вписався у свій «пропорційний» спецліміт у 2023 році. Інакше в разі його перевищення дорога на спрощенку у 2024 році платникові закрита.

Проте варто звернути увагу на дуже неоднозначну консультацію податківців, у якій контролери допускають можливість вибору ЄП (уже з 01.01.2024), навіть при перевищенні ексспецЄПешником такого «пропорційного» ліміту у 2023 році, за умови, що вписався в загальний річний ліміт! Тобто коли, скажімо, єдиноподатник групи 3 у серпні-вересні перевищив «пропорційний» ЄП-ліміт і через це з 01.10.2023 (тобто з IV кварталу) перейшов на загальну систему оподаткування. Так от, як пояснюють податківці, платник може в такому разі обрати спрощену систему оподаткування у 2024 році (у тому числі з 01.01.2024) за умови дотримання вимог, установлених п. 291.4 ПКУ (БЗ 107.01.01, детальніше див. «Пропорційний» ліміт експлатника спецЄП: якщо перевищено у 2023 році» // «Податки & бухоблік», 2023, № 88).

Такі висновки фіскалів спантеличують. Таке враження, що податківці по-різному рахують ліміт (1) для мети перебування на ЄП і (2) для мети переходу на ЄП. І для цілей переходу із загальної системи на ЄП з 2024 року беруть для ексспецЄПешника повний ліміт 2023 року, а не «пропорційний». Детальніше про це див. статтю «Ліміт для перебування на ЄП і для переходу на ЄП: невже різний?» // «Податки & бухоблік», 2023, № 93 (ср. USER_SHOW_ID).

У будь-якому разі, ми до такої «дозволяючої» консультації фіскалів радимо ставитися з обережністю. І щоб перебувати на спрощенці — не перевищувати ліміт (тобто ексспецЄПешникам дотримуватися ліміту «пропорційного»).

Висновки

  • Обрати ЄП можна за умови, що протягом календарного року, який передує року переходу на ЄП, суб’єктом виконуються ЄП-критерії, встановлені п. 291.4 ПКУ.
  • Для переходу на ЄП разом із Заявою подають Розрахунок доходу за попередній календарний рік. Для заповнення Розрахунку доходи попереднього року перераховують за ЄП-правилами, встановленими гл. 1 розд. XIV ПКУ.
  • Для переходу на ЄП з 2024 року треба, щоб порахований дохід за 2023 рік вписався у відповідний ЄП-ліміт 2023 року.

За матеріалами сайту i.factor.ua

Єдиний податок