Перевірки під час припинення ФОП: невже доведеться проходити?

Автор | 17.02.2024

Спочатку ще раз нагадаємо, що ФОП перебуває на обліку у податковій як платник:

1) податків і зборів;

2) ЄСВ.

ФОП

Зняття з обліку підприємця, який закривається, як платника ЄСВ та платника податків дещо відрізняються.

Як платника податків і зборів ФОП знімають з обліку тоді, коли фіскали отримають інформацію з ЄДР про припинення підприємницького статусу (п.п. 1 п. 11.18 Порядку № 1588*). Тобто ніби зв’язку з податковою перевіркою немає.

* Порядок обліку платників податків і зборів, затверджений наказом Мінфіну від 09.12.2011 № 1588.

Тим не менш, у фіскалів є право на проведення позапланової документальної перевірки у разі, коли «розпочато процедуру <…> припинення юридичної особи або підприємницької діяльності» ФОП (п.п. 78.1.7 ПКУ). Дехто з юристів вважає, що з огляду на специфічний процес припинення ФОП сказати, що є якийсь початок «процедури припинення», не зовсім-то і можна. Тож ніби п.п. 78.1.7 ПКУ у разі закриття ФОП застосовувати некоректно. Однак, на нашу думку, податківці все-таки мають право провести перевірку.

Мораторій (заборона) на позапланову документальну перевірку у зв’язку з припиненням ФОП у період воєнного стану не встановлена

Про це зазначено у пп. 69.2 та 69.21 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ.

А ось як платника ЄСВ ФОП знімають з обліку тільки після проведення документальної перевірки (абз. 11 ч. 1 ст. 5 Закону № 2464*). І у цьому випадку так само йдеться про п.п. 78.1.7 ПКУ.

Зверніть увагу: з 01.08.2023 перевірки щодо ЄСВ у рамках процедури припинення ФОП дозволені на період воєнного стану (п. 923 розд. VIII Закону № 2464).

* Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI.

Але зауважте: платник все одно лишається на обліку у податківців. Але вже як фізособа — платник податків, яка отримувала доходи від провадження підприємницької діяльності (п.п. 6 п. 11.18 Порядку № 1588).

Перевірка як платника податків

У випадку з перевірками ФОП як платника податків слід пам’ятати про таке.

Який період можуть перевірити? Перевірити фіскали, за загальним правилом, можуть період у 1095 днів (тобто 3 роки) (п. 102.1 ПКУ).

Увага! У цьому випадку є велика кількість «але». По-перше, нюанси щодо старту податкового строку давності залежно від тієї чи іншої ситуації. По-друге, на період карантину та воєнного стану строки давності призупинялися й у деяких випадках зараз призупиняються. Причому там досить багато нюансів. Загалом, про податкові строки давності і про правила їх відліку можна почитати у статті «Строки податкової давності та перевірки під час війни» // «Податки & бухоблік», 2023, № 63.

У підсумку 3 роки можуть і у 5 перетворитися. Усе залежить від конкретної ситуації. Однак хай вас не збивають з пантелику збільшені строки зберігання первинних та інших документів, пов’язаних з оподаткуванням, визначені у п. 44.3 ПКУ. Нагадаємо, що у цій нормі вказано, що у разі ліквідації платника документи за період його діяльності не менш як 1825 днів, що передували даті ліквідації, у встановленому законом порядку передаються до архіву.

Так от, це не дає право податківцям перевіряти період у 1825 днів у ФОП у будь-якому випадку. Бо одна справа — строки зберігання первинки, а інша — період для проведення перевірки. Загалом, це різні речі.

Як швидко можуть прийти на перевірку? Строки для проведення цього заходу контролю законодавством не встановлено. Це визнають і самі податківці (роз’яснення у категорії 130.03 БЗ). Тобто вони можуть призначити перевірку будь-коли. Обмежені фіскали, по факту, лише строками податкової давності, які, як вже зрозуміло, в умовах карантину та воєнного стану не такі вже й маленькі. І на практиці вони часто не сильно і поспішають з її призначенням.

А що як у платника немає доступу до первинки через війну? Нагадаємо, що у цьому випадку платник має повідомити податківців про те, що він втратив доступ до первинки або ж вона була знищена. Порядок такого повідомлення визначено у п.п. 69.28 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ. Також про нього можна почитати у статті «Не вберегли первинку: особливості у воєнний стан» // «Податки & бухоблік», 2022, № 82.

Крім того, у цій нормі чітко зазначено, що платники, які подали повідомлення про втрату документів через війну, не підлягають перевірці щодо зазначених у цьому повідомленні податкових (звітних) періодів, у тому числі після завершення воєнного стану.

Зверніть увагу: йдеться не про відсутність доступу, а саме про втрату документів. Також варто пам’ятати, що у податківців є право відмовити у застосуванні положень п.п. 69.28 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ. Тож заява про втрату документів від платника має бути все-таки вмотивованою (тобто мають бути посилання на якісь докази).

Якщо ж говоримо про повідомлення щодо відсутності доступу до первинки через війну, то перевірку керівник податкової (його заступник або інша уповноважена особа) можуть взагалі призупинити (п.п. 69.21 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ). І це може тривати доти, доки виявиться, що первинка таки знищена або ж доступ до неї відновився.

Перевірки щодо ЄСВ

Який період можуть перевірити? Якщо ФОП був зареєстрований до 01.01.2011 і раніше перевірки не проводилися, то податківці перевірятимуть його з 01.01.2011 (саме тоді адміністрування ЄСВ було передане фіскалам). А ось періоди до 01.01.2011 перевірятиме ПФУ. Як правило, на практиці перевіряючий робить запит до ПФУ і отримує інформацію щодо ЄСВ за період до 01.01.2011.

Якщо ж перевірка щодо ЄСВ таки проводилася, то перевірятимуть період з моменту цієї попередньої перевірки і по поточну дату.

Не забувайте, що строки давності для перевірок щодо ЄСВ не працюють (ч. 16 ст. 25 Закону № 2464).

Як швидко можуть прийти на перевірку? Строки для проведення цього заходу контролю так само законодавством не встановлено. Тобто вони можуть призначити перевірку будь-коли. І навіть строками давності фіскали тут не обмежені.

Чи можуть взагалі не перевірити?

Так, можуть. Існують навіть Методичні рекомендації щодо організації роботи комісій з розгляду питань доцільності/недоцільності проведення перевірок фізичних осіб у зв’язку з припиненням платників та форми висновку доперевірочного аналізу щодо недоцільності проведення перевірки, затверджені наказом ДПСУ від 15.09.2020 № 499. Вони, безумовно, мають рекомендаційний характер. Тим не менш їх податківці більш-менш дотримуються.

Зокрема, там визначено, що ФОП закриють без перевірки, якщо буде дотримано одночасно такі умови:

— подання звітності з нулями або неподання такої звітності за умови відсутності об’єктів оподаткування або показників, які потрібно відображати у декларації (з урахуванням строків давності зі ст. 102 ПКУ);

— подання звітності з ЄСВ;

— відсутність відкритих рахунків у банках або відсутність руху на таких рахунках протягом строку давності, визначеного у ст. 102 ПКУ;

— ФОП не отримував підприємницький дохід від податкових агентів. До речі, досить спірне формулювання…

— ФОП не отримував інші види доходів від податкових агентів (крім отримання доходів, які не оподатковуються або якщо з них було утримано податки податковим агентом);

— у ФОП не було найманих працівників або ФОП не нараховував (не виплачував) фізособам винагород за цивільно-правовими договорами (ЦПД);

— у ФОП відсутній податковий борг, заборгованість (недоїмка) з ЄСВ або відсутня заборгованість за іншими, підконтрольними податківцям платежами;

— у ФОП відсутні розстрочені, відстрочені, реструктуровані суми платежів (саме пов’язаних з податківцями). А також відсутні оскарження рішень фіскалів у адміністративному/судовому порядку та/або відкриті виконавчі провадження.

Йдеться як про перевірки щодо ЄСВ, так і щодо податків та зборів.

Також податківці у категорії 116.07 БЗ зазначають, що перевірка при знятті з обліку ФОП після припинення проводиться за наявності інформації, яка може свідчити про:

— заниження або завищення податкових зобов’язань;

— порушення вимог підконтрольного податківцям законодавства (наприклад, того ж законодавства щодо ліцензій (алкогольних, тютюнових, пальних і т. ін.) або РРО/ПРРО).

Тож перевірка таки може бути. Однак все-таки не завжди.

Висновки

  • Після припинення ФОП фізособа лишається на обліку у податківців як така, що отримувала доходи від провадження підприємницької діяльності.
  • Податківці можуть провести позапланову документальну перевірку ФОП, що припинився на підставі п.п. 78.1.7 ПКУ. Однак строки призначення такого заходу контролю не встановлені.
  • Позапланова документальна перевірка щодо ЄСВ може бути проведена, строків її призначення законодавство так само не містить. Строки давності у цьому випадку не застосовуються.
  • Перевірки у разі припинення ФОП можуть не проводитися. Але для цього мають бути певні умови.

За матеріалами сайту i.factor.ua

ФОП