Перевищення у 2023 році ЄП-доходу груп 1, 2: чи допоможе підняття мінЗП з 01.01.2024

* zir.tax.gov.ua/main/bz/view/?src=ques&id=40945

Висновок документа

ФОП на ЄП групи 1 чи 2, який у 2023 році перевищив дозволений для своєї групи ліміт доходу та перейшов у «старшу» групу ЄП, може повернутися в «молодшу» групу вже у 2024 році — якщо впишеться в ліміт для «молодшої» групи, порахований виходячи з розміру мінзарплати на 01.01.2024

Єдиний податок

У чому, власне, питання. Дивіться, як розуміємо його ми. Для 2023 року ліміт доходу, наприклад, для групи 2 ЄП (без урахування «пропорційних» нюансів для експлатників спецЄП) становить 5 587 800 грн. Тобто 834 х 6700 грн, де 6700 грн — розмір мінзарплати на 01.01.2023. А для 2024 року цей ліміт становитиме вже 5 921 400 грн. Тобто 834 х 7100 грн, де 7100 грн — розмір мінзарплати на 01.01.2024 (згідно із Законом про Держбюджет — 2024*).

* Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» від 09.11.2023 № 3460-ІХ.

І ось питання, власне, в тому, чи може наш ФОП, дохід якого у групі 2 у 2023 році перевищив 5 587 800 грн і який, як наслідок, перейшов у «старшу» групу 3, повернутися у 2024 році в групу 2, якщо у 2023 році його дохід не перевищив 5 921 400 грн.

Як було

До цього податківці вважали, що повернення в «молодшу» групу можливе лише через календарний рік. Тобто у нашому випадку з 01.01.2025 — якщо за наслідками 2024 року ФОП за розміром доходу впишеться у ліміт для 2024 (порахований виходячи з розміру мінзарплати на початок 01.01.2024; для групи 2 — 5 921 400 грн). Відповідну консультацію (наразі нечинну) знайдете у розділі 107.01.01 БЗ.

Як стало

Наразі податківці дають зовсім інші роз’яснення, ліберальні, зрозуміти які можна так, що повернення у «молодшу» групу у такому разі є можливим навіть з 01.01.2024.

Наприклад, ФОП — експлатник ЄП групи 2, а нині платник групи 3, дохід якого у 2023 році перевищив 5 587 800 грн, але не перевищив 5 921 400 грн, може з 01.01.2024 повернутися у групу 2 ЄП. Для цього йому слід подати податківцям відповідну заяву не пізніше 15.12.2023 (16.12.2023 — субота) (як того вимагає п.п. 298.1.5 ПКУ).

Як вважаємо ми

Насправді, такий підхід, попри свою ліберальність, є досить суперечливим.

То податківці кажуть, що треба чекати рік. То кажуть, що можна рік і не чекати.

Ще один дивний факт — поки що є чинним роз’яснення (категорія 107.01.01 БЗ), де у податківців запитують фактично те ж саме: «з якого періоду ФОП — платник ЄП може перейти до першої або другої групи у разі перевищення протягом календарного року обсягу доходу, що передбачає відповідна група?». І як ви думаєте, яка відповідь? Через календарний рік («…у подальшому фізична особа — підприємець може повернутись або здійснити перехід на сплату єдиного податку як платник першої або другої групи з початку календарного року, наступного за роком, в якому нею виконано вимоги, визначені п. 291.4 ст. 291 ПКУ щодо обраної групи єдиного податку, у тому числі і щодо обсягу доходу).

Тобто здається, що свіже роз’яснення — це типу якась нова ліберальна течія. Причому вона не обумовлена якимись законодавчими змінами.

Щодо нашої позиції. У ПКУ перехід у «молодшу» групу до кінця не врегульований. Фактично є лише норма, яка встановлює строк для подання відповідної заяви — у п.п. 298.1.5 ПКУ. А норми з п. 292.16 ПКУ щодо поведінки платника ЄП у наступному календарному році за наслідками роботи у поточному році теж на наше запитання прямої відповіді не дають.

На цьому тлі ми би не вважали повністю позбавленої логіки «стару» позицію податківців — що має пройти календарний рік. Але

якщо податківці вирішили поліберальничати, то чому б і ні

Але зазначимо: щодо нової ліберальної позиції податківців хоч якесь підґрунтя можна підібрати для повернення у «молодшу» групу з початку II кварталу 2024 року.

Дивіться. Якщо вважати, що п.п. 292.16 ПКУ тут взагалі не працює, то нам допоможе аналогія з загальносистемниками. Якщо б ФОП переходив із загальної системи у групу 2 ЄП з 01.01.2024, то це було б можливо за умови неперевищення ним за наслідками 2023 року доходу 5 587 800 грн. А якщо б ФОП переходив із загальної системи у групу 2 ЄП з 01.04.2024, то за умови неперевищення ним за наслідками 2023 року доходу 5 921 400 грн.

Може, податківці і вирішили вийти на співставні умови. Тобто якщо ЄП-дохід ФОП за 2023 рік не перевищив ліміт, порахований із нової мінзарплати, то чому б його «всередині» 2024 року (коли актуальним стане новий ліміт) не пустити у «молодшу» групу.

Але от можливість повернення в «молодшу» групу з початку I кварталу 2024 року взагалі викликає у нас здивування. Адже у такому разі податківцям при прийнятті рішення про переведення слід спиратися на розмір мінзарплати із Закону про Держбюджет — 2024, який набуде чинності лише з 01.01.2024. Тобто вони будуть оперувати ще не існуючими даними — із Закону, який ще не набув чинності. Дивно. Втім щось схоже можна, за бажанням, побачити і в іншому роз’ясненні з категорії 107.01.01 БЗ (про нього ми писали у статті «Пропорційний» ліміт експлатника спецЄП: якщо перевищено у 2023 році» // «Податки & бухоблік», 2023, № 88).

Тож

не виключено, що повернутися у «молодшу» групу податківці дозволять навіть з 01.01.2024 — якщо ЄП-дохід ФОП за 2023 рік не перевищив ліміт для цієї «молодшої» групи, порахований із нової мінзарплати (встановленої на 01.01.2024)

За матеріалами сайту i.factor.ua

Єдиний податок