Перевищив ліміт доходу, злетів на загальну: коли можна знов на ЄП?

Автор | 31.01.2024

Відповідь від ДПС

Для відповіді на запитання проаналізуємо консультацію податківців щодо подібних ситуацій, викладену ними в БЗ 107.01.01.

Запитання. Там запитали конкретно таке:

Єдиний податок

Чи може ФОП, який на початок року був платником ЄП та перейшов на загальну систему оподаткування з 01 квітня (01 липня або 01 жовтня*), повернутись у поточному році на спрощену систему оподаткування

* До речі, «01 жовтня» тут недоречне… ☺

Відповідь. Відповідь була фіскальна: автори, пославшись на п.п. 298.1.4 ПКУ, де записано, що госпсуб’єкт може здійснити перехід на спрощену систему один раз протягом календарного року, звісно, в такому переході відмовили.

Але у фіналі «підсолодили»: такий ФОП може перейти на ЄП з 1 січня наступного року за умови відповідності вимогам ст. 291 ПКУ. Тобто, наприклад, якщо протягом поточного року ФОП гр. 2 ЄП перевищив граничний дохід (834 МЗП) і перейшов на загальну систему, то з 1 січня наступного року він зможе обрати лише гр. 3 (за умови, що за підсумками поточного року ФОП не перевищив граничний обсяг доходів групи 3 — 1167 МЗП).

Наша думка

Чи вже був перехід? Однак, ми вважаємо, якщо в році, який передував поточному, ФОП уже працював на ЄП, то норма п.п. 298.1.4 ПКУ «не про нього», адже він переходу на спрощену систему у поточному році не здійснював. І тоді, якщо він перейшов на звичайну систему з 1 квітня (чи з 1 липня), то з наступного за таким переходом кварталу він мав би право повернутись на ЄП (за умови виконання вимог ст. 291 ПКУ і, зокрема, неперевищення граничного обсягу доходу). Бо це і був би його перший протягом року перехід на ЄП. Скажімо, у нашому прикладі він формально міг би з 1 липня (чи з 1 жовтня) перейти до групи 3 ЄП…

Водночас фіскали навряд чи дозволять такий перехід, а скаргою вирішити питання тут буде складно, бо оскарження (особливо судове) — процес надто затяжний.

Тож лишається розглядати тільки варіант повернення на ЄП з наступного року.

Зміна МЗП не вплине. А чи можна повернутись, якщо обсяг доходу поточного року вписується у граничний обсяг, обчислений виходячи з нового розміру МЗП (але в «старий» граничний обсяг не вписується)? Гадаємо, ні. Бо вважаємо, що перейти можливо буде, лише якщо дохід поточного року не перевищить граничний обсяг для відповідної групи ЄП, обчислений виходячи з МЗП, встановленої на 1 січня поточного, а не наступного (!) року. Детальніше щодо проблем, пов’язаних із зміною МЗП на 1 січня, читайте «Переходимо на ЄП з 2024: чи пускає дохід» // «Податки & бухоблік», 2023, № 93.

«Бонуси»

Уточнюється? Зазначимо, що наразі у цій консультації з’явився надпис «відповідь уточнюється!». Але що там іще уточнять фіскали, залишається тільки гадати. Тому, шановні читачі, не завадить (задля кращого орієнтиру в «ЄП-полі») з часом цю БЗ теж переглянути, щоб зрозуміти, що вони там уточнили…

Якщо перевищив ліміт групи 3.

Якщо у 2023 році ФОП перейшов на звичайну систему, перевищивши граничний обсяг доходів групи 3, то йому спрощенка у 2024 році взагалі не світить

Колишнім «2 %-кам». Однак якщо ви якийсь період у 2023 році працювали на спецЄП, то тут визначення права переходу на відповідну групу ЄП у 2024 році (обчислення сум фактичного доходу і порівняння їх з граничною у 2023 році) матиме свої особливості. Воно має здійснюватися з урахуванням норм п.п. 91.4.3 підрозд. 8 розд. ХХ ПКУ, тобто обраховується (пропорційно) тільки період 2023 року, коли платник не був на спецЄП. Детальніше читайте про це в статтях: «З 01.01.2023 — на спецЄП, з 01.08.2023 — на ЄП: ліміт доходу для 2023 року» та «Всередині» 2023 року — на спецЄП, з 01.08.2023 — на ЄП: ліміт доходу для 2023 року» // «Податки & бухоблік», 2023, № 93.

Висновки

  • ФОП, який на початок року був платником ЄП та перейшов на загальну систему, на думку фіскалів, не може у цьому році повернутись на спрощену систему. Але він може перейти на ЄП з наступного року (за умови відповідності вимогам ст. 291 ПКУ).
  • Зміна (збільшення) розміру МЗП з 1 січня наступного року не має впливати на питання визначення права обрання ФОП на цей рік відповідної групи ЄП. Адже для розрахунку граничного обсягу доходу треба брати розмір МЗП на 1 січня саме поточного (а не наступного) року.

За матеріалами сайту i.factor.ua

Єдиний податок