Податківці виявили перевищення дохідного ліміту єдиноподатником

Автор | 31.01.2024

Якщо зазначене порушення контролюючий орган виявить у платника єдиного податку під час проведення перевірки, то за власним рішенням на підставі акта перевірки він анулює реєстрацію платника єдиного податку (п. 299.11 ПКУ).

Реєстрація анулюється з 1-го числа місяця, що настає за кварталом, в якому допущено порушення

Єдиний податок

Тобто якщо перевіряючі виявлять давні порушення ЄП-ліміту (допущені в минулих періодах), то вони анулюють реєстрацію платника єдиного податку заднім числом.

Чим це може загрожувати єдиноподатнику?

По-перше, податківці донарахують:

— відповідні податкові зобов’язання, оскільки з моменту анулювання реєстрації платника єдиного податку суб’єкт господарювання вважатиметься загальносистемником. Зокрема, для юрособи йдеться про податкові зобов’язання з податку на прибуток, для ФОП — з ПДФО і ВЗ;

— штрафи;

— пеню.

А от чи повернуть при цьому сплачений за ці ж періоди єдиний податок?

Автоматично, звісно, ні — для цього немає жодних підстав. Але й подати уточнюючу звітність теж не вийде — податківці проти (див. БЗ 107.01.07). Як вихід вони радять такому суб’єктові господарювання звернутись з письмовою заявою до контролюючого органу за основним місцем обліку щодо невизнання поданої за ці періоди звітності як податкової з відповідним поясненням. І тоді, очевидно, вже після того, як вони анулюють таку звітність, а в інтегрованій картці платника виникне переплата з ЄП, можна буде повернути її за звичайною процедурою, передбаченою ст. 43 ПКУ.

По-друге, на відміну від єдиноподатників, загальносистемники зобов’язані:

— вести складніший облік доходів і витрат;

— застосовувати РРО/ПРРО. Щоправда, з 01.01.2022 це вилізе боком лише платникам ЄП групи 1, оскільки решта єдиноподатників і так є РРО-зобов’язаними (якщо, звісно, вони не підпадають під винятки, встановлені ст. 9 Закону про РРО);

— сплачувати деякі додаткові податки (збори).

Зауважте:

з того моменту, коли суб’єкт господарювання вважається таким, що перебуває на загальній системі, на нього покладаються всі відповідні обов’язки

Тому перевіряючі, швидше за все, візьмуть і цей факт до уваги.

У такому разі підприємцю, який під час перебування на єдиному податку був звільнений від застосування РРО/ПРРО, може загрожувати штраф за непроведення розрахункових операцій через РРО/ПРРО і за нероздрукування відповідних розрахункових документів.

У загальному випадку штраф становить (п. 1 ст. 17 Закону про РРО):

100 % вартості проданих без застосування РРО/ПРРО товарів (робіт, послуг) — якщо правопорушення вчинено вперше;

150 % вартості таких товарів — за кожне наступне подібне правопорушення.

Крім того,

ФОП-загальносистемники мають вести товарний облік запасів і здійснювати продаж лише тих товарів, що відображені в такому обліку (п. 12 ст. 3 Закону про РРО)

Тож податківці згадають і про цей обов’язок, коли скинуть підприємця зі спрощенки. І напевно застосують відповідний штраф, передбачений ст. 20 Закону про РРО, — у розмірі вартості таких товарів, які не обліковані у встановленому порядку, за цінами реалізації, але не менше 170 грн.

Звичайно, з 01.01.2022 і по 01.10.2023 жодних РРО-штрафів не буде, адже тут діє відповідне звільнення з п. 12 розд. ІІ Закону по РРО. Однак починаючи з 01.10.2023 воно поширюється тільки на тих, хто із зони бойових дій або тимчасової окупації. Детальніше про те, хто має шанс уникнути загрози РРО-штрафів, читайте в статтях «РРО-штрафи на ФОП: до/після 01.08.2023» // «Податки & бухоблік», 2023, № 61 та «Захист від РРО-штрафів з 01.10.2023: хто «під парасолькою» // «Податки & бухоблік», 2023, № 79 (ср. USER_SHOW_ID).

Крім того, податківці можуть застосувати штрафи за неподання декларацій з інших податків і зборів, платником яких єдиноподатник став заднім числом. Для «юрика» це можуть бути декларації з податку на прибуток, для ФОП — декларації про майновий стан і доходи. Згідно з п. 120.1 ПКУ їм може загрожувати по 340 грн за кожне неподання.

По-третє, підприємець, який порушив умови перебування на спрощенці, але, як і раніше, вважає себе єдиноподатником, продовжує вести щомісячний обліку доходів у довільній формі, а ФОП — платники ЄП, зареєстровані платниками ПДВ, — спеціально призначену для них Книгу обліку доходів і витрат. Сумніваємося, що податківці вважатимуть записи про доходи/доходи та витрати в такій формі/книзі припустимими для загальносистемників.

При цьому ФОП може загрожувати адмінштраф за неправильне ведення обліку доходів і витрат від 51 до 136 грн (ст. 1641 КУпАП).

Перебування на загальній системі оподаткування також зумовлює обов’язок ПДВ-реєстрації за наявності підстав для цього.

У цій ситуації тішить одне: якщо податківці прийдуть на перевірку до кінця кварталу, в якому сталося порушення порядку перебування на спрощеній системі, єдиноподатнику наведені вище санкції не загрожують.

Зверніть увагу! Знову повернутися на спрощену систему після зняття з реєстрації платником єдиного податку суб’єкт господарювання зможе після закінчення чотирьох послідовних кварталів з моменту прийняття рішення про анулювання такої реєстрації (п. 299.11 ПКУ).

За матеріалами сайту i.factor.ua

Єдиний податок