Повернення з 2 % та ПДВ

Автор | 23.11.2023

Якщо до переходу на 2 % платник був платником ПДВ та з 1 серпня 2023 року знову став повноцінним платником ПДВ, то  не пізніше 31 жовтня:

  • по-перше, слід нарахувати компенсуючі податкові зобов’язання;
  • по-друге, треба показати імпортний ПДВ у складі податкового кредиту;
  • по-третє, можна через повернення та повторне придбання використати механізм отримання податкового кредиту за товарами чи основними засобами, які були придбані на 2 % та так і не були поки що використані.

Компенсуючий ПДВ. Потрібно нарахувати «компенсуючі» податкові зобов’язання (ПЗ) за п. 198.5 ПКУ за товарами/необоротними активами, які були придбані (виготовлені, ввезені) з ПДВ до переходу на 2 %, а використані (реалізовані/поставлені) під час перебування на 2 % (п. 91 .2 підрозд. 8 розд. XX ПКУ).

Таблиця. Чи виникає компенсуючий ПДВ?

Зверніть увагу, що компенсуючий ПДВ виникає, навіть якщо податковий кредит чомусь у декларації не відображали (хоча податкова накладна є).

Імпортний ПДВ. Якщо платник (який повернувся з 2 % 01.08.2023) імпортував під час перебування на  2  % товари/необоротні активи, то він має не пізніше 31.10.2023 включити сплачений на митниці ПДВ (що  підтверджується митними деклараціями) до  складу податкового кредиту (п.п. 91 .2.1 підрозд. 8 розд. XX ПКУ). Це можна зробити не пізніше ніж у декларації за жовтень.

Інше

Слід також простежити, що  сталося з  таким імпортом. Якщо такі ввезені товари були використані (реалізовані, поставлені) під час перебування на 2 %, то маємо одночасно (не пізніше 31.10.2023) нарахувати «компенсуючі» податкові зобов’язання (п. 198.5 ПКУ). Якщо імпортовані товари не були використані (реалізовані/поставлені) під час перебування на 2 %, то компенсуючій ПДВ не нараховуємо.

Повернення та зворотне придбання. Закінчується дія механізму, який надає право відновити податковий кредит за внутрішніми покупками товару.

До 31 жовтня є така можливість: зробити повернення та зворотний викуп товару, придбаного з ПДВ, та  відповідно отримати податковий кредит за зворотним викупом у того ж постачальника (за новим постачанням буде складено вже податкову накладну на покупця).

Відповідні повернення та нове постачання не вимагають підтвердження товарно-транспортними накладними (п. 13 підрозд. 8 розд. XX ПКУ).

Інше