Повітряна тривога в робочий час. Що із зарплатою?

Автор | 19.06.2024

Відповідаємо на такі запитання:

  • Чи може  роботодавець вимагати від працівника виконувати роботу під час повітряної тривоги?
  • Чи оплачується час, коли працівники були в укритті? 
  • Чи можуть вас змусити відпрацьовувати час,  проведений в укритті?

Чи може роботодавець вимагати працювати під час тривоги?

Роботодавці не мають права вимагати від працівників виконувати роботу, коли є явна небезпека для їхнього життя. Тому продовжувати працювати під час повітряної тривоги працівники можуть лише на таких робочих місцях, які обладнанні як укриття.

Зарплата

Отже,  працівник має право відмовитися від виконання дорученої йому роботи, якщо є небезпека для життя чи здоров’я. Таке право працівникові надає стаття 153 Кодексу Законів про працю України.

  • залишити своє робоче місце;
  • пройти до укриття;
  • перебувати в укритті до моменту, коли не пролунає відбій повітряної тривоги

А що робити, коли роботодавець не дозволяє працівнику покинути робоче місце і перейти в укриття під час тривоги, адже не бачить загрози?

— до органів місцевого самоврядування, до повноважень яких належить, зокрема, вжиття у разі надзвичайних ситуацій необхідних заходів щодо врятування життя людей, захисту їх здоров’я (п.п. 2 п. «б» ч. 1 ст. 38 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.97 № 280/97-ВР);

— органів Держпраці щодо проведення перевірки роботодавця

Чи оплачується час, коли працівники знаходяться  в укритті? 

Чи оплачується час, коли працівники знаходяться  в укритті? Так, оплачується. Підприємство не має право не оплачувати працівникові час, коли він під час повітряної тривоги був в укритті. Щоправда, працівники-відрядники тут сто відсотків будуть в мінусі, бо під час тривоги вони не працюють, а зарплата  залежить від виробітку. 

Також для всіх категорій працівників, які під час повітряної тривоги спускаються  в укриття, підприємство може запровадити простій. 

У цьому випадку час такого простою може оплачуватись нижче, ніж розмір звичайної зарплати працівника. Чому?

Мінімальна оплата за період простою становить 2/3 тарифної ставки встановленого працівнику розряду (окладу)

Отже, цілком можливо, що заплатити можуть менше. 

Але підкреслимо: зовсім не оплачувати цей період роботодавець не має права.

Чи потрібно відпрацьовувати час тривоги?

Якщо працівник працює за самостійно визначеним режимом роботи, наприклад дистанційно,  то час перебування в укритті  на його «дистанційному» робочому місці роботодавця не хвилює. Адже дистанційник може працювати у ті години, коли тривоги немає, і виконувати покладений на нього обсяг праці. Або взагалі працювати в укритті. 

У випадку, коли працівник підпорядковується графіку роботи підприємства, неможливість виконання роботи під час перебуванням в укритті не може розглядатися як підстава відпрацювати цей час окремо. 

Простими словами, в трудовому законодавстві немає норми, яка б зобов’язувала працівників відпрацьовувати час, проведений в укритті. Тому якщо підприємство зацікавлене, щоб працівник додатково цей час відпрацював, тоді воно має  цей час оплатити у відповідному розмірі додатково.  

Зарплата

loading...