«Пропорційний» ліміт експлатника спецЄП: якщо перевищено у 2023 році

* zir.tax.gov.ua/main/bz/view/?src=ques&id=40891

Висновок документа

ФОП — експлатник спецЄП, який за серпень, вересень 2023 року перевищив «пропорційний» ліміт доходу для 2023 і перейшов з початку IV кварталу на загальну систему, має можливість знову зайти на ЄП у 2024 році (у тому числі з 01.01.2024), якщо дотримається вимог щодо ліміту доходу

Єдиний податок

Доволі загадкове, тим не менш цікаве роз’яснення податківців. Тож спробуємо розібратися, про що саме говорять податківці.

Умови задачі

ФОП автоматом «зіскочив» з 01.08.2023 зі спецЄП на класичну групу 3 ЄП. За серпень, вересень 2023 перевищив обсяг доходу, «розрахований пропорційно до кількості календарних місяців 2023 року, протягом яких не застосовувалися особливості оподаткування». У зв’язку з перевищенням ліміту у III кварталі 2023 з 01.10.2023 перейшов на загальну систему оподаткування.

Запитання

Чи може такий ФОП обрати у 2024 році спрощену систему оподаткування?

Розв’язання

Мовою оригіналу відповідь податківців звучить так:

«може обрати в 2024 році (в тому числі з 01.01.2024) спрощену систему оподаткування за умови дотримання вимог, визначених п. 291.4 ст. 291 ПКУ, у тому числі і щодо обсягу доходу, який залежить від розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01.01.2024».

Наш коментар

Попри уявну простоту тут є над чим посушити мізки. Фактично, на це роз’яснення потрібне ще одне роз’яснення — щоб зрозуміти, що саме хочуть сказати податківці.

Про яке перевищення мова. Зазначимо, що ми досі не розуміємо повною мірою логіку податківців щодо підрахунку «пропорційного» ліміту ЄП-доходу для 2023 року. Своє бачення ми виклали, зокрема, у статті «Як порахувати ліміт доходу у разі стрибків спецЄП → група 2 → група 3?» // «Податки & бухоблік», 2023, № 82.

Податківці своє бачення спочатку виклали в інформаційному листі № 4/2023 (див. нашу статтю «Інформлист № 4/2023: повернення до довоєнних правил з 1 серпня 2023 року» // «Податки & бухоблік», 2023, № 62). А потім фактично продублювали його в категорії 107.01.01 БЗ.

При цьому податківці обмежилися тим, що взяли найпростішу ситуацію і пояснили на прикладі, що якщо у 2023 році ФОП на спецЄП був 7 місяців (із січня по липень) і з 01.08.2023 перейшов на ЄП групи 3, то граничний обсяг ЄП-доходу на 5 місяців до кінця 2023 року становитиме 3257875 гривень (тобто 7818900 грн : 12 місяців х 5 місяців).

При цьому, що важливо,

ніде від податківців не звучало, що для кожного місяця з цього 5-місячного періоду слід розраховувати свій окремий місячний ліміт, якого теж слід дотримуватися

Тобто виходимо з того, що податківці все ж таки згодні, що немає різниці, яким саме чином сума 3257875 грн розподілиться між місяцями серпень — грудень 2023.

Якщо взяти за основу це припущення, то умову нашої поточної задачі можна конкретизувати так: «ФОП, який з 01.01.2023 був на спецЄП та автоматом «зіскочив» з 01.08.2023 на класичну групу 3 ЄП, за серпень, вересень 2023 перевищив обсяг доходу 3257875 грн. У зв’язку з перевищенням ФОП з 01.10.2023 перейшов на загальну систему оподаткування».

У чому логіка податківців. Якщо все так і є, як ми припускаємо, і податківці кажуть, що в такому разі є теоретична можливість повернутися на ЄП навіть з 01.01.2024, то значить, податківці по-різному рахують:

— ліміт для перебування на ЄП у 2023 році і

— ліміт для заходу на ЄП у 2024 році.

І знайти пояснення цьому можна хіба що, знову ж таки, припустивши, що податківці «пропорційне» правило розрахунку ліміту з п.п. 91.4.3 підрозд. 8 розд. ХХ ПКУ не будуть застосовувати при визначенні права експлатника спецЄП зайти на ЄП із загальної системи у 2024 році (у т. ч. з 01.01.2024).

Тобто коли наш ФОП як загальносистемник буде в грудні подавати заяву на перехід з 01.01.2024 на ЄП групи 3, то податківці дивитимуться, чи не перевищив він за 2023 рік повний ліміт для групи 3, тобто 7818900 грн (1167 х 6700 грн). Іншими словами, будуть застосовувати загальні правила спрощеної системи (без урахування спецЄП-особливостей).

Тут постає інше запитання: чи бачать податківці логічний зв’язок між «пропорційним» лімітом і тим, що доходи, зароблені на спецЄП, не включаються в дохід для порівняння з лімітом? Схоже, що ні. Бо податківці нічого не кажуть у своєму роз’ясненні стосовно того, які суми мають фігурувати в п. 10 Заяви про застосування спрощеної системи оподаткування та Розрахунку доходу за попередній календарний рік, що передує року переходу на спрощену систему оподаткування.

Тобто

слід розуміти, в цих документах ФОП слід «за замовчуванням» показувати саме дохід, до якого не входять доходи, зароблені на спецЄП

Виходить якась дуже райдужна (але, на жаль, не зовсім логічна) картина. Але факт залишається фактом.

До чого тут розмір МЗП на 01.01.2024. Це також загадкова річ. Бо може скластися враження, що ФОП, який буде переходити на ЄП з 01.01.2024, буде свій дохід-2023 порівнювати з лімітом, розрахованим уже виходячи з розміру МЗП, установленого на 01.01.2024. Але це не так. Хоча б тому, що на момент, коли податківці прийматимуть рішення за заявою ФОП (кінець грудня), розмір МЗП на 01.01.2024 формально не є відомим (бо відповідний Закон про держбюджет — 2024 набере чинності лише з 01.01.2024). Та і взагалі то методологічно неправильно.

Може, податківці кажуть про МЗП на 01.01.2024 для цілей переходу на ЄП «всередині» 2024? Це є більш імовірним, але також викликає деякі запитання.

А якщо перевищення відбулося в IV кварталі 2023. Тут здається, що якщо податківці послідовні, то мають дозволили і в такому разі перебування у 2024 році на ЄП (за ідентичних умов). Але не розраховуйте на це. Податківці явно змусять ФОП перейти на загальну систему з 01.01.2024 — керуючись базовою нормою з п.п. 3 п. 293.8 ПКУ.

Тож наша порада — не розраховуйте на милість податківців і не перевищуйте ліміту. Бо, насправді, поточне роз’яснення є суперечливим навіть у тій частині, про яку йшлося раніше, та про перевищення у IV кварталі 2023 податківці зараз узагалі не кажуть. І не факт, що вони це роз’яснення пізніше не скасують / не переінакшать. А ціна питання дуже висока.

За матеріалами сайту i.factor.ua

Єдиний податок