Відпустки за минулі роки: 6 запитань

Автор | 15.05.2023

Впевнені, що у більшості з вас є працівники, у яких є велика кількість невикористаних днів відпусток. Та й думаю, що бухгалтери та кадровики, зазвичай, в їх числі. Тому далі розберемо найпопулярніші запитання, відповіді на які знадобляться як роботодавцю, так і самим працівникам.  

Чи можна брати невикористані дні щорічної відпустки під час війни?

Так, працівник може використати свій відпускний запас під час війни, це не заборонено. Але головна умова – якщо проти цього не заперечує роботодавець. Адже під час війни роботодавець може відмовити у їх наданні.

При цьому, навіть якщо роботодавець відмовить у наданні цих днів відпустки, це не означає, що ці дні працівник втрачає. Ні.

Строку давності, після якого працівник втрачає право на щорічну відпустку, немає.

Відпустка

Право на накопичені відпустки у працівника залишається, вони не «згорають» та не мають строку давності.

Скільки днів щорічної відпустки можна брати за раз? Чи можна брати більше 59 календарних днів?

Так, можна. Взагалі в законодавстві є два обмеження щодо тривалості відпусток: не більше 59 (69) к.дн – щодо щорічної відпустки за один робочий рік, але воно стосується максимальної тривалості щорічної відпустки за один робочий рік.

Не більше 24 календарних днів – «воєнне» обмеження щорічної відпустки за поточний робочий рік і стосується тільки відпустки за поточний робочий рік

Як бачите, в законодавстві обмежень щодо днів використання минулорічних відпусток немає. Єдине обмеження на сьогодні – це роботодавець, адже він може і відмовити.

Чи обов’язково використовувати щорічні відпустки у хронологічному порядку?

Останнім часом часто чуємо, що працівник не має права піти у поточну відпустку поки не використає весь свій відпускний запас. Це неправильно. Такого обмеження в законодавстві немає.

Заради справедливості, відмітемо, що на практиці ж все ж намагаються йти у хронологічному порядку. По-перше, так зручніше.

 По-друге, так свого часу радило робити Мінсоцполітики. (Лист Мінсоцполітики від 24.12.2013 № 152/13/82-13)

По-третє, у мирний час діяли норми, які забороняли накопичення значного відпускного запасу працівником. (ч. 5 ст. 80 КЗпП і ч. 5 ст. 11 Закону України «Про відпустки»)

Проте, зараз ці норми не діють, отже працівник може спочатку використати поточну відпустку, а потім минулорічну. (ч.1 ст.12 Закону №2136)

Чи буде штраф за накопичені відпустки?

Так, дійсно, раніше діяли норми, які забороняли накопичення значного відпускного запасу працівником.(ч.1 ст.12 Закону №2136)

Проте, у період воєнного стану вони не діють. Відповідно, зараз ніякого штрафу за це не буде.

Чи можна піти у відпустку за свій рахунок, якщо є багато невикористаних щорічних відпусток?

Так, може, ці відпустки зовсім не взаємопов’язані. Тож якщо є заява від працівника і згода роботодавця (якщо ми з вами говоримо наприклад про карантинну чи воєнну відпустки за свій рахунок), то можна оформляти. Хоча вигідніше було б використати спочатку свій відпускний запас, а вже потім йти у неоплачувану відпустку.

Відео по темі

Якщо працівник не хоче у відпустку?

Тут є два варіанти дій:

Перший- відправити його наказом у відпустку за графіком.(лист від 21.06.2012 № 207/13/116-12)

Так пропонувало робити Мінсоцполітики і деякі суди. Головний аргумент: надання відпустки працівникам- це обов’язок працівника.(постанова Восьмого апеляційного адмінсуду від 12.05.2020 у справі № 1.380.2019.003130)

З іншого боку, відпустка – це право працівника. Тож більш лояльний варіант – включити всіх працівників з їх відпускними «хвостами» до графіка відпусток. Адже забороняється саме «ненадання щорічних відпусток». Таким чином, фактично роботодавець надаватиме можливість працівникам реалізувати право на відпустку, а отже, і не нестиме відповідальність за ненадання щорічних відпусток.( постанова ВС від 25.07.2018 у справі № 823/1265/16, постанова Третього апеляційного адмінсуду від 11.08.2020 у справі № 340/3394/19)

Цю позицію також підтримують деякі суди, хоча не факт, що підтримають контролери.

РРО

Відпустка