Як порахувати ліміт доходу у разі стрибків спецЄП → група 2 → група 3?

Автор | 06.02.2024

Стандартний ліміт

Усі ми знаємо, що стандартний ліміт доходу на 2023 рік становить (п. 291.4 ПКУ):

— у групі 2 — 5 587 800 грн;

— у групі 3 — 7 818 900 грн.

Єдиний податок

Але цього року все не так просто. Стандартний ліміт можуть застосовувати лише ті ФОП, які протягом року ні дня не працювали на спецЄП!

Якщо ж ФОП працював на спецЄП, його ліміт у 2023 році буде «усіченим». Таке правило прописане в п.п. 9-1.4.3 підрозд. 8 розд. XX ПКУ:

«у 2023 звітному році обсяг доходу для відповідної групи платників єдиного податку…визначається пропорційно до кількості календарних місяців поточного календарного року, протягом яких платник єдиного податку не застосовував особливості оподаткування, встановлені пунктом 9 цього підрозділу»

Ліміт на час роботи в групі 2

То як же розрахувати ліміт для ФОП, який у 2023 році перейшов зі спецЄП у групу 2? Стандартний ліміт 5 587 800 ділимо на 12 та множимо на кількість місяців, протягом яких ФОП не (!) був на спецЄП.

Наприклад, якщо ФОП працював на спецЄП 7 місяців (з січня по липень 2023), значить, він не був на спецЄП 5 місяців (з серпня по грудень). У такому разі після переходу до групи 2 до кінця 2023 року йому дозволено заробити 5 587 800 : 12 х (12 – 7) = 2 328 250 грн.

З цим немає проблем, якщо ФОП до кінця 2023 року залишиться в групі 2. Але що робити, якщо з 01.10.2023 він перейшов у групу 3? Чи не вийде в такому разі, що пропрацювавши у групі 2 спрощенки не п’ять місяців, а всього два (вересень та серпень), він повинен буде розраховувати ліміт для групи 2 так: (2 328 250 грн : 5) х 2?

Вважаємо, що такий підхід (розрахувати ліміт на 2 місяці) є хибним! І хоча в БЗ наразі немає роз’яснень з цього питання, але на гарячій лінії податківці наче визнають, що «усічені» ліміти у 2023 році рахують не пропорційно місяцям роботи на спрощенці у групі 1, 2 чи 3, а пропорційно кількості місяців, протягом яких ФОП не був на спецЄП! Неважливо навіть, на якій системі ФОП працював поза спецЄП протягом 2023 року.

Власне, саме так і сформульовано п.п. 91.4.3 підрозд. 8 розд. XX ПКУ. Тож

розподіляти «усічений» ліміт помісячно не треба. Вважаємо, що навіть якщо ФОП працюватиме у групі 2 лише у серпні та вересні, за ці два місяці він може заробити 2 328 250 грн

Ліміт на час роботи в групі 3

З 01.10.2023 ФОП перейшов у групу 3. Який ліміт для нього на 2023 рік? Розрахований пропорційно кількості календарних місяців поточного календарного року, протягом яких він не застосовував спецЄП. Тобто 3 257 875 грн (7 818 900 : 12 х 5).

Але ж у цей ліміт рахується і дохід, зароблений ФОП у серпні та вересні (коли він був у групі 2 ЄП).

Тож

протягом жовтня — грудня ФОП зможе заробити у групі 3 дохід = 3 257 875 грн – сума доходу, уже заробленого в групі 2

Хоча обережним ФОП є сенс отримати ІПК з цього приводу. Бо, насправді, не можна виключати на 100 % відсотків, що податківці будуть у такому разі пропонувати брати 2 «місячних» ліміти для групи 2 та три «місячних» ліміти для групи 3. Втім, знову-таки, ми вважаємо такий підхід хибним.

Дохід, зароблений на спецЄП

Ще раз нагадаємо, що дохід, зароблений на спецЄП, з лімітом не порівнюємо (п.п. 91.4.1 підрозд. 8 розд. XX ПКУ). Про нього можна сміливо забути.

А якщо ФОП був загальносистемником?

Може бути так, що в І кварталі ФОП був загальносистемником, потім перейшов на спецЄП, звідти — у групу 2, а потім — у групу 3. Як розрахувати ліміти в цьому випадку? На гарячій лінії податківці наче визнають, що слід не зважати на те, на якій системі оподаткування працював ФОП у 2023 році, а розраховувати «усічений» ліміт за стандартною формулою.

Єдине, на що треба зважати, так це на те, що дохід, зароблений у 2023 році на загальній системі, враховується для порівняння з лімітом спрощенця (схожа логіка прослідковується у консультації з категорії 107.01.01 БЗ). Тож формула для розрахунку «усіченого» ліміту у ексзагальносистемника матиме такий вигляд:

«Усічений» ліміт 2023 = (cтандартний ліміт вашої групи : 12) х кількість місяців, протягом яких ФОП не був у 2023 році на спецЄП – дохід, який ФОП заробив на загальній системі у 2023 році

Приклад. Припустимо, ФОП у І кварталі був загальносистемником (і заробив 50 тис. грн доходу), з 01.04.2023 перейшов на спецЄП, з 01.08.2023 — у групу 2 спрощенки, а з 01.10.2023 — у групу 3.

Тож наш ФОП був спецєдиноподатником 4 місяці (квітень — липень). Відповідно не був ним аж 8 місяців (протягом цього часу працював як на спрощенці, так і на загальній системі — це неважливо).

У такому випадку:

ліміт доходу, який можна заробити у групі 2 протягом серпня — вересня = 5 587 800 : 12 х 8 – 50 000 = 3 675 200 грн;

— ліміт доходу, який можна заробити у групі 3 протягом жовтня — грудня = 7 818 900 : 12 х 8 – 50 000 – дохід, зароблений у групі 2.

Такий самий підхід буде і у ФОП, який у І кварталі був на «класичній» спрощенці, а потім перейшов на спецЄП. Так само рахуємо ліміт і віднімаємо від нього дохід, уже зароблений на спрощенці у І кварталі.

А якщо ФОП зареєструвався у 2023 році?

Може бути й така ситуація, коли ФОП зареєструвався у 2023 році, відразу обрав спецЄП, а потім з 01.08.2023 перейшов у групу 2 спрощенки, а з 01.10.2023 — у групу 3. Як йому розрахувати ліміти?

На наш погляд, і тут все повинно бути стандартно. Рахуємо, скільки місяців ФОП не був на спецЄП, і визначаємо ліміти для груп 2 та 3 за формулою.

Наприклад, якщо ФОП зареєструвався у травні, і пропрацював на спецЄП тільки три місяці (травень — липень), то його ліміт у групі 2 = 5 587 800 : 12 х (12 – 3) = 4 190 850 грн, а в групі 3 = 7 818 900 : 12 х 9 = 5 864 175 грн.

Але не можна відмітати й ризик того, що податківці можуть вважати інакше: мовляв, новенький ФОП у 2023 році існував не 12 місяців, а, скажімо, 8, з яких 3 пропрацював на спецЄП. А відтак, його ліміт має розраховуватися виходячи не з дев’яти місяців без спецЄП, а з п’яти, бо в січні — квітні він взагалі ще не був зареєстрований як ФОП.

Порада! Тож у будь-якому випадку: працював ФОП на спецЄП з початку року, перейшов на нього із загальної системи всередині року чи взагалі зареєструвався як ФОП у 2023 році, якщо він з 01.10.2023 змінив групу спрощенки, рекомендуємо запросити ІПК від податківців із роз’ясненнями, як рахувати ліміт доходу. Про всяк випадок. Бо в ПКУ на ці запитання прямих відповідей немає, а значить, контролери не обмежені в тому, щоб наприкінці року викрутити закон, як їм заманеться, і скинути ФОП зі спрощенки.

За матеріалами сайту i.factor.ua

Єдиний податок