Зарплатні фішки для бухгалтера-новачка: запитували – відповідаємо

Автор | 15.05.2023

У цьому матеріалі зібрноа 5 запитань, з якими обов’язково зіткнеться бухгалтер-зарплатник на початку своєї кар’єри. Тож дивіться уважно, адже як кажуть: Попереджений-значить озброєний.

Чи можна виплачувати зарплату без ЄСВ?

Звісно ні, але є такі виплати працівникам, які не потребують нарахування ЄСВ.

Тому іноді, коли дуже треба їх  можна мати на увазі. Хоча тут вибір і не багатий.

  1. Орендна плата
  2. Матеріальна допомога разового характеру (п. 3.31 Інструкції № 5)

Вона не включається до фонду оплати праці, а отже, на її суму ЄСВ не нараховується.

Але для того, щоб вивести цю виплату з бази нарахування ЄСВ, така матдопомога повинна надаватися підприємством окремим працівникам, наприклад, у зв’язку із сімейними обставинами.

Зарплата

Не потребують нарахування ЄСВ ще такі виплати, як:

  • Компенсація за використання власного інструменту, транспорту
  • Винагороди за відкриття, винаходи, раціоналізаторські пропозиції та їх використання

Чи можна вплачувати зарплату 1 раз на місяць під час війни?

Вимога про сплату зарплати 2 рази на місяць НЕ скасована. 

І якщо виплата зарплати  у вас тільки один раз на місяць і регулярно, то це потенційно є штрафоопасна ситуація. Відбитися від штрафу може бути складно, навіть якщо мова йде про зону бойових дій. Бо  регулярна виплата зарплати говорить про те, що можливість її платити у підприємства є.  

Чи потрібно разом із відпускними виплачувати зарплату?

Заробітну плату за відпрацьований час до початку відпустки,  роботодавець має право виплатити  у звичайні строки, встановлені на підприємстві для виплати зарплати.

А ось щодо саміх ввідпускних, то  правила їх  виплати зазнали змін. Простіше кажучи правило 3 днів вже  не діє.

Відпускні виплачуються до початку відпустки!

Тепер встановлено, що зарплата за час відпустки (тобто відпускні) виплачуються до початку відпустки, якщо інше не передбачено законодавством, трудовим або колективним договором. Тобто відпускні можна виплатити і за день, два до відпустки.

Але якщо у трудовому чи колективному договорі й досі зазначено, що відпускні виплачуються за 3 дні до початку відпустки, тоді роботодавець має виконувати цю вимогу. Або вносіть відповідні зміни до цих документів.

До речі, ще більше практичних кейсів і корисних підказок  – у онлайн курсі «Заробітна плата». Ми знаємо які проблеми виникають на практиці і знаємо як їх вирішити.Тож приєднуйтеся.

У працівника є невикористані 10 днів щорічної відпустки. Чи можна компенсувати без звільнення?

Почнемо з того, що якщо працівник молодше 18 років, компенсація без звільнення неможлива.

Усі інші працівники можуть отримати компенсацію щорічної відпустки грошима, але лише за ту частину відпустки, яка перевищує 24 календарних дні. Та й то тільки після того як працівник використає свої 24 дні.

А якщо він має право тільки на 24 календарні дні відпустки, то він зможе отримати компенсацію за невикористану відпустку тільки при звільненні.

Чи потрібно доплачувати 22% ЄСВ за працівника, який частину місяця був у відпустці за свій рахунок?

За загальним правилом, якщо база нарахування ЄСВ не перевищує розміру мінзарплати, установленої законом на місяць, за який отриманий дохід, сума ЄСВ дорівнює добутку розміру мінзарплати і ставки ЄСВ.

Якщо база для нарахування ЄСВ менша за МЗП, то ЄСВ = МЗП × 22 %. 

Отже, якщо ваш працівник основний без інвалідності і у відпустці він був тільки частину, а не весь повністю місяць правило сплати ЄСВ з мінзарплати  виконувати треба.

Зарплата

Зарплата