Допомога у розмірі 10 пенсій: чи виплачувати бібліотекарю ЗСО?

Автор | 01.08.2023

Кому виплачується?

У п. 71 Прикінцевих положень Закону про пенсійне страхування* встановлено, що грошова допомога у розмірі десяти місячних пенсій виплачується особам, які:

— на день досягнення пенсійного віку працювали в закладах та установах державної / комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пп. «е» — «ж» ст. 55 Закону про пенсійне забезпечення**,

— мають страховий стаж на таких посадах: для чоловіків — 35 років, для жінок — 30 років;

Звільнення

— до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком.

* Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV.

** Закон України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.91 № 1788-XII.

Розмір «пенсійної» допомоги визначається виходячи із розміру пенсії на день її призначення, і вся сума такої допомоги не оподатковується.

Виплата грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів держбюджету

Аналогічні умови виплати грошової допомоги передбачені у п. 5 Порядку № 1191*. Водночас у п. 7 цього Порядку додатково зазначено, що виплата допомоги здійснюється органами ПФУ одноразово та одночасно з першою виплатою пенсії за віком.

* Порядок обчислення стажу, що дає право на призначення грошової допомоги та її виплати, затверджений постановою КМУ від 23.11.2011 № 1191.

Що включається до стажу?

До страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди роботи (п. 2 Порядку № 1191):

— в закладах та установах державної та комунальної форми власності;

— на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до п. «е» ст. 55 Закону про пенсійне забезпечення, що передбачені Переліком № 909*.

* Перелік закладів і установ освіти, охорони здоров’я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затверджений постановою КМУ від 04.11.93 № 909.

До Переліку № 909 віднесено посади завідуючих та бібліотекарів бібліотек галузі освіти, що мають статус юридичної особи відповідно до чинного законодавства

Оскільки шкільні бібліотеки є структурними підрозділами ЗСО і не мають статусу юридичної особи, то періоди роботи на посадах завідуючих бібліотек та бібліотекарів не зараховуються до спецстажу, що дає право на пенсію за вислугу років. Аналогічні роз’яснення з цього приводу надає ПФУ у листі від 12.07.2021 № 2800-050101-1/33130).

Відповідно час роботи на посаді бібліотекаря ЗСО на дає право на отримання грошової допомоги при виході на пенсію у розмірі десяти місячних пенсій.

Висновки

  • Для того щоб отримати грошову допомогу у розмірі 10 пенсій, потрібно мати спеціальний стаж у відповідних закладах та установах на чітко визначених посадах.
  • Стаж роботи на посаді бібліотекаря ЗСО не зараховується до спецстажу, що дає право на пенсію за вислугу років та виплату грошової допомоги при виході на пенсію.

За матеріалами сайту i.factor.ua

Звільнення