Можливість НЕсплати ЄП груп 1 та 2: подробиці від податківців

* zir.tax.gov.ua/main/bz/view/?src=ques&id=40802

ВИСНОВОК ДОКУМЕНТА

Якщо податкова адреса ФОП на ЄП груп 1 та 2 знаходиться на ТМБД* / ТАБД** / ТОТ***, то ФОП може НЕ сплачувати ЄП, навіть здійснюючи діяльність через Інтернет та/або на іншій території України та/або перебуваючи за межами території України

Єдиний податок

* Територія можливих бойових дій.

** Територія активних бойових дій.

*** Тимчасово окупована територія.

Сплата ЄП груп 1 та 2 починаючи зі сплати за серпень 2023

Ми вже зазначали, що самостійно вирішувати, чи сплачувати їм ЄП груп 1 та 2 з 01.08.2023 (тобто починаючи зі сплати за серпень 2023), мають лише ті ФОП, податкова адреса яких знаходиться на ТМБД / ТАБД / ТОТ відповідно до Переліку № 309*.

* Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затверджений наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309.

Про це йдеться в новому п. 11 підрозд. 8 розд. ХХ ПКУ. Більше деталей щодо цього знайдете, зокрема, у статті «Сплата ЄП групи 2 ФОП з м. Харків: що хочуть податківці?» // «Податки & бухоблік», 2023, № 74.

Усе залежить від податкової адреси ФОП

Але багато хто все одно ставиться до цієї можливості з недовірою. Типу невже податківці погодяться з тим, що якщо ФОП фактично здійснює діяльність на території, що не відноситься до ТМБД / ТАБД / ТОТ, то він теж може не сплачувати ЄП.

Дивіться, ми не раз підкреслювали, що

п. 11 підрозд. 8 розд. ХХ ПКУ говорить саме про податкову адресу ФОП. Про місце здійснення діяльності нічого не говорить

У свою чергу,

податкова адреса ФОП з урахуванням п. 45.1 ПКУ — це місцезнаходження / адреса місця проживання ФОП, яка зазначена в ЄДР (Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань)

Окрім надання інформації про своє місцезнаходження держреєстратору, ФОП, коли переходить на / обирає ЄП, зазначає:

податкову адресу — у п. 4 Заяви про застосування спрощеної системи оподаткування;

місце провадження господарської діяльності — у п. 6 Заяви про застосування спрощеної системи оподаткування.

Із Заяви такі дані потрапляють до Реєстру платників ЄП.

Тобто фактично звільнення залежить лише від того, чи знаходиться податкова адреса із ЄДР / Реєстру платників ЄП на ТМБД / ТАБД / ТОТ.

А місце провадження господарської діяльності ФОП (п. 6 Заяви про застосування спрощеної системи оподаткування, Реєстр платників ЄП) може знаходитися де завгодно. Воно взагалі не має значення для можливості несплати ЄП груп 1 та 2.

Що думають податківці

На диво, податківці дають цілком адекватні роз’яснення.

Місце здійснення діяльності ФОП не на ТМБД / ТАБД / ТОТ. Податківці зазначають, що

якщо ФОП на ЄП груп 1 та 2, податкова адреса якого знаходиться на ТМБД / ТАБД / ТОТ:

— здійснює господарську діяльність (надання послуг/продаж товарів) через мережу Інтернет та/або

— здійснює господарську діяльність на іншій території України (тобто на території, яка не відноситься до ТМБД / ТАБД / ТОТ),

то він також має право не сплачувати ЄП

Нагадаємо, що можливість несплати зберігається:

— по місяць включно, в якому було завершено активні бойові дії / припинено можливість бойових дій / завершено тимчасову окупацію відповідної території. Тобто по місяць включно, в якому територія податкової адреси ФОП втратить статус ТМБД / ТАБД / ТОТ. При цьому орієнтуємось на дати з Переліку № 309 (крайня права графа);

— по місяць включно, в якому ФОП здійснить державну реєстрацію зміни місцезнаходження (тобто перереєструє місцезнаходження / податкову адресу) на територію України, що не відноситься до ТМБД / ТАБД / ТОТ.

ФОП знаходиться за межами території України. Податківці зазначають, що якщо ФОП на ЄП груп 1 та 2, податкова адреса якого знаходиться на ТМБД / ТАБД / ТОТ, фактично знаходиться за межами території України, то він також має право не сплачувати ЄП.

З цього приводу зазначимо, що дійсно згідно з п. 11 підрозд. 8 розд. ХХ ПКУ можливість несплати ЄП зберігається по місяць включно, в якому ФОП здійснить державну реєстрацію зміни місцезнаходження (тобто перереєструє місцезнаходження) на територію України, що не відноситься до ТМБД / ТАБД / ТОТ.

Тобто формально

допоки ФОП не перереєструє своє місцезнаходження на територію України, що не відноситься до ТМБД / ТАБД / ТОТ, він має право не сплачувати ЄП

За матеріалами сайту i.factor.ua

Єдиний податок