«Воєнна» неоплачувана відпустка: чи включати у «надбавочний» стаж?

Автор | 24.05.2023

Коло отримувачів

Територіальні центри надання соціальних послуг (далі — терцентри) належать до установ соціального захисту населення. Оплатні питання для працівників таких установ врегульовані Умовами № 308/519*. А ось надбавка за вислугу років працівникам терцентрів встановлюється відповідно до норм Порядку № 239**.

* Умови оплати праці працівників закладів охорони здоров’я та установ соціального захисту населення, затверджені спільним наказом Мінпраці та МОЗ від 05.10.2005 № 308/519.

** Порядок виплати надбавки за вислугу років працівникам державних та комунальних установ соціального захисту населення, затверджений наказом Мінсоцполітики від 15.06.2011 № 239.

Відпустка

Надбавку встановлюють у відсотковому значенні виходячи з окладу з урахуванням підвищень без урахування інших доплат і надбавок. А також залежно від стажу роботи: понад 3 роки — 10 %, понад 10 років — 20 %, понад 20 років — 30 %. Вона виплачується щомісяця за фактично відпрацьований час за основним місцем роботи та за сумісництвом.

Відповідно до п. 3 Порядку № 239 надбавка за вислугу років виплачується:

— керівникам установ соцзахисту населення та їх заступникам з основного виду діяльності;

— керівникам структурних підрозділів та їх заступникам із соціальної, психологічної, педагогічної, фізичної, медичної, трудової, професійної реабілітації, надання соціальних (соціально-медичних) послуг, соцобслуговування, медичного супроводу, спостереження, забезпечення стаціонарного проживання тощо, крім тих, що мають право на виплату надбавки за вислугу років на інших підставах;

— інструкторам з трудової адаптації, методистам з профреабілітації, організаторам культурно-дозвіллєвої діяльності, фахівцям із соціальної роботи (із соцдопомоги вдома, з фізичної реабілітації), соціальним працівникам, психологам, соціальним робітникам.

Тож, як бачимо, фахівець із соціальної роботи терцентру має право на надбавку за вислугу років. Але для того, щоб отримувати таку надбавку, не достатньо лише займати відповідну посаду, для цього також потрібно заробити необхідний стаж. Про це далі.

«Надбавочний» стаж

Періоди, які включаються до стажу роботи, що дає право на встановлення надбавки за вислугу років, перелічені в п. 4 Порядку № 239.

Так, до «надбавочного» стажу включається, зокрема:

— час роботи у державних та комунальних установах, закладах та організаціях, незалежно від підпорядкування, на посадах, визначених у п. 3 Порядку № 239;

— час відпустки для догляду за дитиною до 3 років, від 3 до 6 років;

— час, коли працівник фактично не працював, але за ним згідно із законодавством зберігалися місце роботи та зарплата повністю або частково (більше інформації про періоди, які зараховують до «надбавочного» стажу працівникам установ соцзахисту населення, ви знайдете у статті ««Вислужна» надбавка соцпрацівникам» // «Оплата праці», 2021, № 11.

Як бачимо, період, коли працівник фактично не працював, але за ним згідно із законодавством зберігалися місце роботи (посада), зараховується до стажу, що дає право на встановлення надбавки за вислугу років.

На період відпустки без збереження зарплати у зв’язку з воєнним станом (як і будь-якої іншої неоплачуваної відпустки) дія трудового договору з працівником не переривається, тобто за ним зберігається місце роботи (посада), хоча й зарплата не виплачується (див. лист Мінсоцполітики від 10.03.2016 № 247/13/84-16).

Тому період перебування фахівця із соціальної роботи терцентру у «воєнній» відпустці за свій рахунок включається до «надбавочного» стажу.

У запитанні читача, на жаль, не зазначено, скільки саме становить загальний «надбавочний» стаж працівника. Утім пам’ятайте, що установлення надбавки за вислугу років або зміна її розміру проводиться з місяця, що настає за місяцем виникнення такого права. Такий припис містить п. 9 Порядку № 239.

Висновки

  • Фахівець із соціальної роботи терцентру має право на виплату надбавки за вислугу років.
  • Час перебування працівника у неоплачуваній «воєнній» відпустці має бути врахований до стажу, який дає право на виплату надбавки за вислугу років.

За матеріалами сайту i.factor.ua

Відпустка